День тиші перед виборами: заборони і покарання

День тиші перед виборами: заборони і покарання

У день тиші перед президентськими виборами, який починається у ніч на суботу 20 квітня, забороняється будь-яка передвиборча агітація.

День тиші перед виборами починається в суботу, 20 квітня, о 00.00.

"Передвиборна агітація закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем виборів", – йдеться у статті 57 закону Про вибори президента України.

Опівночі 20 квітня комунальні служби зобов’язані очистити стіни і стовпи від передвиборної агітації, зняти борди з політичною рекламою. У цей період заборонена будь-яка агітація, а також оприлюднення результатів соціологічних досліджень, оскільки вони можуть вплинути на думку виборців.

День тиші потрібен виборцям, аби відпочити від політичної реклами і ще раз все зважити перед прийняттям важливого рішення. Фактично, це день перед виборами і безпосередньо сам день голосування – 20 і 21 квітня.

До речі, день тиші стосується всіх виборів – президентських, парламентських і місцевих.

Важливо! День тиші не поширюється на інформацію безпосередньо про самі вибори, роз’яснення законодавчих норм та порядку голосування.

Що відноситься до передвиборчої агітації

Аби зрозуміти, що забороняється у день тиші, необхідно конкретизувати – що відноситься до передвиборчої агітації:

  • зустрічі з виборцями; проведення мітингів; публічні дебати, дискусії, круглі столи та прес-конференції;
  • політична реклама в ЗМІ – виступи, інтерв’ю, відеофільми; розповсюдження виборчих листівок, плакатів та інших друкованих агітаційних матеріалів чи друкованих видань;
  • розміщення агітації на носіях зовнішньої реклами; проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрації фільмів та телепередач чи інших публічних заходів за підтримки кандидата на пост президента, а також оприлюднення інформації про таку підтримку;
  • публічні заклики голосувати за або не голосувати за кандидата на пост президента, або публічні оцінки діяльності кандидата; встановлення інформаційних наметів.

Яке покарання за порушення у день тиші. За порушення перерахованих вище заборон 20 і 21 квітня встановлена адміністративна відповідальність, прописана у ст. 212-10 Кодексу України про адміністративні порушення.

Проведення передвиборної агітації у день тиші карається штрафом:

для громадян – від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів (510-850 грн);

для посадових осіб – від 50 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів (850-1360 грн).

Нагадаємо, сьогодні в Україні починається частковий режим тиші перед другим туром виборів президента.

Стрічка новин