Не живуть, а виживають

Пенсіонери найбільше в країні страждають від високих тарифів на житлово-комунальні послуги. Ціни на них останніми роками постійно підвищуються. Монетизована субсидія ситуацію не виправила. Заборгованість виросла щонайменше на 40%. Чому склалася така ситуація, дізнавалася Марина Покшіна.

Пенсіонерка Лідія Філіпченка більшу частину свого життя мешкає за адресою Латишева, 4. За словами жінки, останні роки вона не живе, а виживає. Лідії Філіпченко – 85 років, останні 7 у квартирі мешкає сама. Говорить: якби донька і внуки не допопомагали, не вижила б. Жінка показує нам, як вона економить газ, включаючи його не до кінця. Бідкається: з моменту, як вимкнули опалення, в квартирі дуже холодно. Увімкнути духовку не хоче, бо дуже дорого, боїться «не вкластися» у субсидію.

Лідія Філіпченко, пенсіонерка

- Дуже дорого, що не вистачає навіть заплатити комуналку, от пенсія 1900. Принесли за комуналку 1250 плюс субсидія 1114, все. Батареї теплі, вони не гарячі, як були раніше. Раніше були дуже гарячими батареї, а вода гаряча, для того, щоб була гаряча вода, не дуже гаряча, а хоча б трішки, потрібно злити 3 відра.

Аби дізнатися, чому монетизована субсидія не врятувала хоча б пенсіонерів, ми звернулися в Комітет з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення. Керівник експертної групи з призначення житлових субсидій Міністерства соціальної політики України Тетяна Голубенко переконує: запровадження субсидій у грошовій формі мало б покращити ситуацію з оплатою комунальних у країні, так як кошти розподілялися б між відповідними установами. 

Тетяна Голубенко, керівник експертної групи з призначення житлових субсидій Міністерства соц.політики України

- Пенсіонерам вони виплачуються через Пенсійний фонд залежно від того, як люди отримують пенсію: або пошта, або банк. Яким чином людина отримує пенсію і інші ті одержувачі, які не є одержувачами пенсії, їм субсидія перераховується, як грошовий переказ через Ощадбанк.

Член Комітету Верховної Ради з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення Наталія Королевська говорить: опрацьовуючи дані двох місяців, протягом яких люди отримували монетизовану субсидію, статистика дійсно невтішна. Більше 40% громадян, які отримали кошти від держави, комуналку не оплатили. 

Наталія Королевська, член Комітету Верховної Ради з питань соц.політики, зайнятості та пенсійного забезпечення

- У результаті цього загальна заборгованість за житлово-комунальні послуги у країні продовжує рости. Ми побачили абсолютну неефективність на монетизацію субсидії. Ми на сьогодні розуміємо, що зекономити людям за рахунок електрозбереження не виходить, тому що рахунок середній по субсидії – 1600 гривень, а середній рахунок за житлово-комунальні послуги – 2600 гривень. І це ще більше провокує сьогодні колапс неплатежів.

Вигідною монетизація субсидій вийшла лише Ощадбанку. Останній за два місяці зміг взяти у свій обіг велику суму грошей. 

Констянтин Мехеда, заст.нач. Управління касових операцій ПАТ «Державний ощадний банк України»

- Зайшло нам десь 1,7 млрд, на даний час десь 220 млн зберігається. У мене є по денним виплатам, скільки що куди. Скільки залишку, це Казначейство веде ці операції, я не контролюю.

Доки винних шукають в Уряді та Комітеті з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення в тому, що українці перестали платити за комунальні послуги, Лідія Філіпченко, аби хоч якось зекономити, ще кілька років тому встановила лічильники на газ та воду. Бо, за словами жінки, у найближчому майбутньому вона від Уряду нічого хорошого не чекає. 

Лідія Філіпченко, пенсіонерка

- Колись було дорожче, колись було дешевше, але все рівно було мало, а зараз взагалі менше стало. Мені не вистачило. Субсидії мені не вистачило заплатити за квартиру, ну за всі комунальні послуги.

Стрічка новин