Полтавщина палає

Вже не один тиждень масове спалювання сухої трави, залишків рослинності, очерету перетворюється на справжнє екологічне лихо. Трав'яні пожежі призводять до зниження родючості грунту, в атмосферу масово викидається вуглекислий газ, що посилює так званий «парниковий ефект» зміни клімату. Нерідко вогонь призводить до лісових пожеж, горять приватні та присадибні будинки, були вже й випадки загибелі людей від стихійного, неконтрольованого полум'я. Днями наші кореспонденти побували у Лубенському районі, де горять ще й болота.

Калайдинцівське лісництво. З цих мальовничих пагорбів гарно видно старицю річки Удай, що розмежовує Лубенський та Чорнухинський райони. Також тут на власні очі можна пересвідчитися в шкоді стихійного випалювання минулорічної трави та сухостою. 

Юрій Крекотень, головний лісничий ДП «Лубенське лісове господарство»

- Люди випалюють траву, не замислюючись над тим, що вогонь може перейти в болото, де знаходяться звірі, птахи, які ми випускаємо в мисливські угіддя, щоб збільшити їх популяцію в регіоні.

Сотні саме таких диких качок щороку випускають лісники в свої мисливські угіддя. Розводять їх у качатнику приміського лісництва. 

Володимир Плема, мисливствознавець ДП «Лубенсьий лісгосп»

- В цьому будиночку качка, яка сидить на кладці. Я не знаю, скільки там яєць... На почату травня з'являється молодняк, десь 200 голів. В природу випускаємо в кінці літа 150 голів, залишаємо 50, 60 отбираємо качку, як маточне поголів'я. Весною випускаємо в мисливські угіддя.

Окрім качок, у шести вольєрах лісники розводять й зайця-русака, диких кролів європейських. Їх теж випускають в угіддя. З цього року заснували фазанарій з маточним поголів'ям. Фазанів вважають перспективним видом для Полтавщини.

Володимир Плема, мисливствознавець ДП «Лубенсьий лісгосп»

- Є необхідність в збільшенні видів державного мисливського фонду, адже зараз зменшується кількість боліт, водоплавної дичини. Тому її треба чимось замінить, думати про альтернативні види – це фазан.

Всі ці зусилля лісників стають марними після пожеж, які виникають від стихійного випалювання залишків сухої рослинності. Остання на болоті, що неподалік Лубен, сталася кілька днів тому. Лісники боролися з «червоним півнем» з ранку до темряви. Не допустити поширення вогню в ліс допомогли й мінералізовані смуги. 

Юрій Крекотень, головний лісничий ДП «Лубенське лісове господарство»

- Тут були залучені працівники лісгоспу, які були розставлені по периметру пожежі і попереджали проникнення вогню в ліс, працювало 15 чоловік.

Паліїв знайти та довести їх вину надзвичайно важко. Наприклад, пожежу в цій місцевості могли спричинити й відпочиваючі поблизу річки, що неподалік. Люди могли просто залишити після себе непогашене багаття, та не замислюються про наслідки. Для цієї місцини це й збіднення видового складу рослинності, забур'янення. У вогні гинуть комахи, знищуються місця гніздування птахів, які з випалених місць зникають назавжди. Гинуть практично всі дрібні тварини, тікають звідси дикі кабани, пошкоджуються чи просто згорають дерева. Їдкий дим не переносять алергетики. Часто він стає й отруйним. 

Лілія Гнатенко, прес-секретар Полтавського обласного управління лісового та мисливського господарства 

- Полтавське обласне управління лісового та мисливського господарства закликає громадян не порушувати правила пожежної безпеки в лісі, дотримуватися їх у пожежонебезпечний період. Не розводьте багаття в лісі, відпочивайте лише в спеціально відведених місцях. Лісники Полтавщини подбали проте, щоб в лісі були створені комфортні умови. У нас є спеціальні місця відпочинку, де можна цивілізовано відпочити і не палити багаття, не створювати клопоту ні собі, ні природі.

Стрічка новин