Європа у Чернівцях

Продовжуємо розповідати про прес-тур до Чернівців. Цього разу - про історії успіху вітчизняних підприємств, що вийшли на європейський ринок, а також освітні європейські програми та бізнес-проекти, учасниками яких стали українські студенти та підприємці.

Із українських цехів - на плечі європейців. Це - одне з найпотужніших вітчизняних підприємств з легкової промисловості. Завдяки роботі «Трембти» європейські чоловіки носять чоловічі костюми та верхній одяг із позначкою «зроблено в Україні». Так звідси експортують одяг до різних країн Європи. Працюють на «давальницькій сировині», тобто, із матеріалом замовника. За рік - понад 500 тисяч моделей. Починали у 1944-му. Пережили дефолт та падіння гривні в дев’яностих. Мають міжнародні нагороди і безліч іноземних замовників.

Стелла Станкевич, генеральний директор ТДВ «Трембіта»

- Різні бренди ми шиємо. Для Англії, Франції, Америки, Японії, Італії, Німеччини. Двадцять тисяч піджаків і костюмів у місяць ми постачаємо тільки на Францію.

Від модних тенденцій - до охорони. Прямуємо до підприємства «Артон», де виробляють прилади пожежної та охоронної сигналізації. Вісімдесят відсотків продукції також експортують до 35 країн світу. Найбільші замовники - Франція, Великобританія, Німеччина, Бразилія, країни СНД. Техніка виробництва підприємства є навіть в Адміністрації Президента України, нею оснащені вокзали, гідроелектростанції, банки, музеї. А починали 20 років тому у звичайному гаражі. Криза була, коли через війну з Росією розірвали стосунки із російськими замовниками.

Ігор Мисевич, засновник ПП «Артон»

- 2013-2014 рік – то це була біда. Думаємо, як же підприємство буде розвиватися? То зараз я сміливо можу сказати, що спокійно. Завдяки одній навіть Європі ми можемо спокійно себе почувати на ринку.

Ринок Європи - це високі стандарти, і не всі вітчизняні виробники можуть їм відповідати, говорять економісти. Найскладніше - малому та середньому бізнесу. Тому європейські партнери впроваджують різні програми підтримки. «Горизонт 2020» - одна з них. Це - напрямок нанотехнологій та передових промислових виробництв, які охоче фінансують в ЄС. Програма має великий бюджет, проте термін її дії завершується. 

Юрій Халавка, керівник програми «Горизонт 2020»

- Останні проекти, які будуть фінансовані цією програмою, - 2020-го року. Але вже зараз по закінченню цієї програми розробляється нова, яка буде називатись «Горизонт-Європа». Україна веде переговори про те, щоб так само бути повноправним учасником.

Наостанок спілкуємось з молоддю у інформаційному центрі ЄС, який діє на базі Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.  Це - студенти, які взяли участь у європейських освітніх програмах чи проектах. Анастасія опановує іноземну мову. Їздила й жила за програмою обміну у Австрії. Тепер чекає у гості друзів-іноземців. 

Анастасія Сенчук, студентка Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича

- Наприклад, з Уругваю дівчинка приїздить на рік, про Україну нічого не знає. Кажу їй, у нас тут дуже гарне місто, архітектура, схоже на Австрію. Тобто, намагаюсь зламати стереотипи про Україну, які існують в інших державах. Кажу, буде трохи екзотики, але всі вони готові до цього.

Стрічка новин