Сьогодні - Благовісника

Сьогодні - Благовісника

Церковний календар свідчить, що 8 квітня християни відзначають релігійне свято – Собор Архангела Гавриїла. Архангел Гавриїл був обраний Господом для того, щоб благовістити Діві Марії, а з Нею і всім людям велику радість про Втілення Сина Божого.

Тому наступного дня після Благовіщення, прославивши Пречисту Діву, ми дякуємо Господу і почитаємо Його посланника Архангела Гавриїла, що послужив таїнству нашого спасіння.

Так, раніше цього дня господарі носили до церкви хлібні зерна для посвячення на посів. Вдома вони змішували зерна з насінням, тому що саме від Благовісника починають сіяти ранні ярові зернові - овес, ячмінь, яру пшеницю. Предки вірили, що архангел Гавриїл володіє блискавкою, тому обов'язково святкували цей день, "щоб Гаврило хати не спалив". Згідно з повір'ям, на Благовісника від зимового сну прокидаються грім і блискавка, після свята грім може звучати щодня найближчим часом.

У Чернігівській області ходила легенда, що саме природне явище викликає Бог, але він передає Гавриїлу ключі, щоб він відкрив небо і намочив землю дощем. При цьому в Київській області говорили, що грім і блискавка з'являються від того, що Гавриїл сідає на велику хмару верхи і б'є її золотою різкою - для того, щоб земля прокидалася до весни. За іншою версією, гримить від того, що Ілля їздить небом, а блискає через те, що Гавриїл махає квіткою. У Києві також розповідали, що коли вдарить перший грім і прокинеться земля - це Ярило - стародавній язичницький Бог сонця, сила якого перейшла до Гавриїла - ходить ночами. Де подивиться в поле - квіти зацвітуть, подивиться в ліс - пташки защебечуть, у воду дивиться - риба стрепенеться. Як на кого з людей подивиться - серце коханням спалахне: торкнеться уві сні молодого хлопця - кров закипить, дівчину зачепить - як іскра спалахне.

У Херсонській області пояснювали грім на Благовісника тим, що це з небесної гармати святий Юрій і архангел Гавриїл стріляють у нечисту силу. Святий Юрій закладає кулі, а архангел Гавриїл їх запалює - від того і грім, і блискавка блискає. На заході України легенди розповідали, що Благовісник є володарем сонця. А оскільки сонце найголовніше з усіх небесних світил, то "Благовісник старше Великодня". У старовину самотність навесні вважали неприпустимою, тому що це найвеселіша пора року і в кожного повинна бути пара.

Нагадаємо, учора християни відзначали Благовіщення.

Стрічка новин