Освітні та бізнес-проекти Глибоцької селищної ОТГ

Ми продовжуємо розповідати про освітні та бізнес-проекти в Україні, учасників європейських програм. Цього разу – репортаж із Чернівецької області, а саме – Глибоцької селищної об’єднаної територіальної громади. Там у рамках прес-туру була і знімальна група телеканалу «Центральний».

Глибоцький ліцей розрахований на 780 учнів. Цей навчальний заклад називають справжнім експериментальним майданчиком для втілення освітніх проектів. Наприклад, «Школа Енергії 2.0», створена за підтримки німецької компанії GIZ та асоціації «Енергоефективні міста України». Ціль школи -  поширити корисні знання про систему енергетичного менеджменту. Учасники - 25 шкіл України. Переваги - навчання вчителів, фінанси від «європейського донора» на матеріали. Так в школі встановили енергозберігаючі  склопакети. 

Дмитро Глобак, директор Глибоцького ліцею 

- Після навчання вчителів за нами був закріплений професійний енергоаудитор, за  допомогою нього ми здійснили разом з учнями повністю енергоаудит нашого навчального закладу.

Далі прямуємо до кооперативної сироварні «Добрі Газди», де виготовляють сири за європейськими технологіями. Сироварню створено за підтримки проекту «Сталий розвиток сільських територій Чернівецької та Одеської областей», що спрямований на покращення рівня добробуту в українських селах. Профінансувала проект Австрійська агенція розвитку, а втілили представники ПРООН в Україні.

Григорій Ванзуряк, голова Глибоцької ОТГ

- Більше 36-ти родин увійшло в кооператив, об’єднала ідея переробки молока, так як люди старіють, їм стає важко добиратись до ринків, де можна продати свою сільськогосподарську продукцію. І відповідно ця ідея була підтримана Австрійською агенцією розвитку.

Робітників сироварні навчали європейські фахівці. У тутешніх цехах сучасне українське обладнання, куплене за австрійські гроші. Роблять сири та кисломолочні продукти за австрійською, італійською, нідерландською технологіями.  Суть таких бізнес-проектів - економічно розвинути громаду, навчити селян діяти спільно.

Володимир Білоус, директор сироварні 

- За цей рік ми показали і люди побачили, що тут є перспектива і це непоганий допоміжний заробіток. 

Ще один проект, втілений на кошти європейських донорів у Глибоцькій ОТГ - апітерапевтичний оздоровчий комплекс «МИВІРА».

Тут можна оздоровитись завдяки бджолиними вібраціям та медовим випарам, відпочиваючі на спеціальних лежанках. Говорячи просто - спати на вуликах. У будиночках комплексу - 40 сімей медоносних бджіл.

Михайло Баловсяк, пасічник, власник апітерапевтичного комплексу

- Людина тут лежить собі і дихає. Знизу йде масаж. Бджоли, коли гудуть, то ви так відчуваєте по тілу як мурашки ходять. І це дуже оздоровляє, дуже корисно.

До складу Глибоцької ОТГ увійшли Глибоцька та Михайлівська сільські ради.  Тут мешкають майже 11 тисяч селян. У Чернівецькому центрі розвитку місцевого самоврядування кажуть - малий бізнес на селі має розвиватись, збагачуючи громаду. Подібні центри створені за підтримки програми U-LEAD з Європою.

Тетяна Татарчук, директорка Чернівецького центру розвитку місцевого самоврядування 

- Центр створений в 2016 році як інституція. Наша головна задача – це підтримка впровадження реформи децентралізації влади в Україні, зокрема у всіх її регіонах , у нас є 24 таких центри в областях. 

Стрічка новин