Сфабрикував результат – за ґрати

За псування, фальсифікацію та підкуп виборців передбачене серйозне покарання. У Полтаві на одній з виборчих дільниць сталася така ситуація. 

Полтавка Світлана Івер знайшла у поштовій скрині запрошення на вибори. Воно адресоване померлому 10 років тому сусіду жінки.

Світлана Івер, виявила порушення на виборчій дільниці

- Нас обурила така ситуація, що сусід, який проживає по вулиці Крамського 1/14 у квартирі 19, помер більше 10 років тому, а йому прийшло запрошення, щоб він брав участь у виборі Президента.

Світлана Івер написала заяву до поліції. Утім, жінка переконує: це не єдине порушення, з яким вона зіткнулася.

Світлана Івер, виявила порушення на виборчій дільниці

- У квартирі 55, там, де житлова площа 6,9 м.2, прийшло 55 запрошень для того, щоб прийшли люди голосувати. Їх там нема, я все життя живу в цьому дворі, їх ніколи не бачили. Там жила бабушка, вона померла, після цього два рази перепродували її квартиру.

За словами експертів, так відбувається через те, що давно не проводили перепис населення. Реєстр виборців існує окремо від Фонду соціального страхування. Не подаються оновлені відомості. Тому і з'являються так звані «мертві душі».

Олексій Станчевський, експерт

- Махінації відбуваються, якщо хтось взяв бюлетень за цю «мертву душу», розписався і, відповідно, був голос переданий так за кандидата. Помічають квартири, в яких були прописано дуже багато людей. Маніпуляція була б більш простою для реалізації, якби цих людей у такій великій кількості реєстрували у якихось сільських хатах.

Найчастішими бувають фальсифікації, переконують експерти, п 'яти видів. ГРАФІКА. Під час підрахунку голосів на дільниці. Якщо кілька членів ДВК змовляються, вони можуть легко попсувати бюлетені з кандидатами-конкурентами, надірвавши їх чи поставивши зайву позначку на документі. Ще одна схема – один із членів дільниці або перший, хто голосує, виносить чистий бюлетень і передає його координатору. Той передає вже правильно заповнений бюлетень наступному, той сфальшований документ вкидає в урну, а чистий виносить, і така естафета може серйозно вплинути на результат. Найбільш відверта фальсифікація – підміна бюлетенів.

А от масове вкидання бюлетенів цьогоріч фахівці вважають малоймовірним, хіба що – у віддалених селах. У КВУ більше побоюються зриву чи дискредитації результатів волевиявлення. КІН ГРАФІКИ Тим часом і ЦВК, і правоохоронці попереджають: за фальсифікації під час виборів можна сісти за ґрати на чималий термін.

Роман Грішин, заступник начальника відділу комунікації ГУНП Полтавщини

- За фальсифікацію виборчих документів у нас передбачена Кримінальна відповідальність. Це у нас 158 стаття Кримінального Кодексу України, яка передбачає відповідальність від штрафу від 200 до 400 неоподаткованих мінімумів громадян до позбавлення волі на строк до 3 років з позбавленням права обіймати відповідні посади.

Стрічка новин