Україна втрачає своїх науковців

Міністерство охорони здоров'я змушує керівництво науково-дослідних установ скорочувати штат і ліквідувати наукові інститути. Кричуща ситуація вже третій місяць відбувається і в   Інституті Серця МОЗ України. Там чиниться тиск на його генерального директора Бориса Тодурова, з яким, всупереч законодавству, не підписують контракт. А з поданих чотирьох сучасних наукових тем у МОЗі погодили фінансування тільки однієї.

Найкращий кардіо-хірургічний центр України. Інститут серця. Заснований ще у 2008 році. Тут роблять нові високотехнологічні операції. Деякі -  новизна навіть для Європи. В цілому фахівці Інституту Серця в рік проводять близько 6000 профільних втручань.

У грудні минулого року тут відбулися вибори генерального директора. Кардіохірург Борис Тодуров, який був керівником медзакладу 10 років, отримав 22 голоси з 22 можливих.

Борис Тодуров, директор Інституту Серця

- Ми пройшли конкурсний відбір. Було чотири кандидата. Колектив наукових працівників проголосував одноголосно за мене. І через місяць по закону Міністерство охорони здоров’я повинні були зі мною підписати контракт.

Минуло три місяці, а контракт з ним не підписали. На це у пана Тодурова є свої пояснення.

Борис Тодуров, директор Інституту Серця

- На моє питання «Чому не підписується контракт?» Я отримую відповідь: «Не хочу. Не буду». Це не відповідає законодавству і ніяких пояснень на цей рахунок Міністерство не надає. Я пройшов спецперевірку. Доволі серйозну. Близько 10 різних організацій. В ході спецперевірки порушень не виявили.

Офіційним запитом ми звернулися до Міністерства охорони здоров’я із питанням, чому склалася така ситуація. Відповідь надав речник міністерства. Телефоном.

Олександр Ябчанка, речник МОЗ України

- Оскільки державна установа Інститут серця МОЗ є великим кардіологічним і кардіохірургічним центром України, а діяльність керівника Бориса Тодурова супроводжувалася резонансними подіями, Міністерство охорони здоров’я України розширило умови контракту і передбачило чіткі механізми прозорої діяльності закладу. Серед яких: організація на базі клініки реперфузійного центру, де пацієнти можуть отримувати цілодобову допомогу. Дотримання чіткої територіальної залежності в межах міста Києва, пацієнтів з гострим коронарним симптомом. Далі це забезпечення щомісячної статистичної звітності.

Кардіохірург, директор Інституту Серця, розповів, що йому надходять листи з новими вимогами майже кожного дня. 

Борис Тодуров, директор Інституту Серця

- Нещодавно прийшов лист з вимогою дати статистику за останні чотири роки по 26 тисячах хворих. Виписки з історій хвороб. З інформацією про пацієнтів та тих, хто їх доставив. На якій хвилині який девайс був використаний. Ми порахували, що для реалізації цього запиту нам потрібно, на нього відвели всього три дні, нам треба роздрукувати 90 пачок листів. Можете собі уявити. За невиконання цього указу – штраф. Ось такі листи ми сьогодні отримуємо з МОЗу.

Окрім цього, за словами Бориса Тодурова, науковими працівниками до МОЗу було подано 4 сучасні наукові теми. Міністерство погодило фінансування тільки однієї. А це, за словами лікаря, за собою несе значне скорочення працівників Центру. На цю кричущу ситуацію відреагували народні обранці. Зокрема, нардепи Артем Вітко та Костянтин Яриніч.  Підняли питання Бориса Тодурова на брифінгу у Верховній Раді.

Костянтин Яриніч, народний депутат України

- У нас відбувається затягування процесу. Я не знаю, для чого це роблять у Міністерстві охорони здоров’я. Зважаючи на це, призупиняється діяльність деяка  Інституту серця. Більше того, особиста неприязнь Лінчевського, заступника Міністра охорони здоров’я до кардіохірурга із світовим іменем призвела до того, що наукова діяльність Інституту фінансується тільки на чверть.

Поки питання про підписання контракту залишається відкритим. Вбачаємо те, що поки МОЗ буде сперечатися з керівником Інституту Серця Борисом Тодуровим та заважати роботі медзакладу, провідні науковці центру почнуть шукати кращої долі за кордоном. Пацієнти, в свою чергу, можуть недоотримати клінічну допомогу.

Стрічка новин