Не встигли вирости – одразу на продаж

З приходом весни на вулицях Полтави з’явився ще один вид стихійної торгівлі – продаж весняних первоцвітів. Квіти виривають з корінням та незаконно їх продають. Де торгують підсніжниками, скільки вони коштують та яке покарання для продавців та покупців, дізнавалася Марина Покшіна.

Марина Покшіна, кореспондент

- У підземному переході на перехресті вулиць Шевченка та Європейської бабуся торгує підсніжниками. Свої дії жінка незаконними не вважає. Скільки коштують перші весняні квіти, зараз дізнаємося. 

Підходимо до продавчині першоцвітів. Жінка говорить з нами, навіть не піднімаючи голови. 

- Скільки коштують ваші підсніжники?

- По 9.

- А це лісові чи домашні?

- Це домашні.

Після цих слів бабуся починає помітно нервувати. Та більше не бажає з нами говорити. 

А це – площа біля зупнки Небесної Сотні. Тут також активно ведеться торгівля першоцвітами. Тут вже продаються заборонені лісові квіти.

- Доброго дня! Скільки ваші проліски коштують?

- Вісім, а оті п'ятнадцять.

- Ага. А вони із цибулинкою? 

- Да, з цибулинками, да.

- А це лісові да?

- Лісові, лісові.

Саме лісові проліски, за словами біологів, виривати з корінням, так званою цибулинкою, не можна. Свою покупку ми показали кандидату біологічних наук Тетяні Шкурі. Вона пояснила: це робити заборонено. 

- Ось ці проліски ми купили сьогодні. Скажіть: чи занесені вони до Червоної Книги.

- Це весняна рослина, проліска-сибірська, це типова рослина наших широколистяних лісів Полтавщини. Вона є оригінально рідкісною, тобто, вона охороняється на рівні області.

Кандидат біологічних наук Тетяна Шкура говорить: на місці, де вирвали цю рослину з корінням, більше інша ніколи не виросте. Вона пояснила, яка саме шкода для довкілля від зривання першоцвітів.

Тетяна Шкура, канд.біологічних наук кафедри ботаніки, екології та метод. навчання біології

- Якщо ми зриваємо квіточку з листочком, то відповідно, що ці рослини втрачають змогу фотосинтезувати і в подальшому накопичувати поживні речовини в підземні органи, так звані «кладові», куди поживні речовини надходять. І цікавим є те, що ці рослини мають короткий цикл росту. Відповідно, поживи вони не наберуть, і можуть наступного року або загинути, або втратити можливість утворити повноцінне насіння.

А це значить, що ці рослини можуть повністю зникнути. На столі – розкладені світлини перших весняних квітів Полтавщини. Майже всі вони занесені до Червоної книги України. Одним з місць, де ростуть рідкісні квіти, є садиба біля музею Короленка. Кожної весни тут квітне «білий підсніжник». Цього року через ремонтні роботи велика кількість таких рослин знищено. Юристи, в свою чергу, пояснюють: за один екземпляр незаконно добутої або знищеної рослини, занесеної до Червоної книги України, передбачена компенсація за це. 

Маргарита Семено, юрист

- За це передбачена адміністративна відповідальність. Дана відповідальність саме Статті 88-1 «Про адміністративні правопрошення». Передусім, такі особи, якщо придбають, продають ці рослини, а також розповсюджують, то на них Суд виносить постанову, на нього накладають штраф у розмірі 1700 – 3655 грн.

Конкретно за підсніжники, які продають на вулиця Полтави, передбачена компенсація – 62 грн за одну квітку. 

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію