«Наша земля проголошує: вона була, є й хоче бути українською»

Під такою назвою у Києві відкрили історичну виставку. Присвятили її 80-річчю проголошення Карпатської України. Фахівці Українського інституту національної пам’яті разом з українським істориком представили унікальні фото та історичні документи на 20-ти тематичних банерах. Які саме, дивіться у сюжеті нашого кореспондента з Києва Ольги Соломахи.

Біля Головпошти, на Майдані, зібралися організатори та учасники виставки. Її приурочили 80-річчю Незалежності Карпатської України. О 14-й починають офіційну частину відкриття. Першим перед глядачами виступив голова Українського інституту національної пам’яті. 

Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті

- Це коротка, але дуже драматична, героїчна сторінка української історії. Вона коротка, але вона стала своєрідним фокусом того, чим була українська історія протягом усього 20-го століття. Адже це історія прагнення до свободи. Це історія про готовність українців платити за це прагнення, навіть найвищу ціну – своє життя. Це історія про прагнення українців жити у одній незалежній та єдиній державі.

У відкритті виставки також взяла участь віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе. Розповіла: для неї участь в презентації виставки особлива місія. Дід пані Іванни був головним командантом «Карпатської Січі».

Іванна Климпуш-Цинцадзе, віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України

- Вони стали на захист своєї української держави – Карпатської України. І були готові за неї вмирати. Я переконана, що держава спроможна виживати саме завдяки тим людям, які здатні, які готові покласти за неї життя. І держава приречена на поразку саме тоді, коли ми забуваємо про своїх героїв і забуваємо про те, кому ми завдячуємо тим, що ми сьогодні можемо розбудовувати Європейську сильну та незалежну Україну.

До виступу приєднався і заступник Міністра культури України Юрій Рибачук. 

Юрій Рибачук, заступник Міністра культури України

- Саме цю Карпатську Україну захищали січовики у березні 1939. Саме це об’єднало Україну. На допомогу Карпатській Січі прийшла молодь з Галичини, Волині, Наддніпрянщини. Ці люди тоді їхали на Закарпаття, як їхала патріотична молодь у 1918 році під Крути, як їхали у 2014 році добровольці з Майдану на Донбас. Всі вони захищали українську мову та історію.

Після відкриття, історик Олександр Пагіря, який збирав історичні свідчення для виставки та є одним із її організаторів розповів про ідею заходу.

Олександр Пагіря, історик

- Ця виставка показує, що насправді це стосується проблеми всієї України. Це є етап українського державоутворення. Це є етап українського військового будівництва. Етап збройного опору напередодні Другої світової війни. Це момент, коли українське питання вийшло на Європейський порядок денний, широко дебатується в європейській політиці. Не тільки пов’язаного з Карпатською Україною. Але Карпатська Україна відкрила очі на проблеми українців.

Подивитися на виставку до 80-річчя проголошення Незалежності Карпатської України на Хрещатику зможуть всі охочі кияни та гості міста. Вона триватиме тут протягом березня та квітня.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію