Сьогодні українці відзначають 30-ту річницю із дня виведення радянських військ з Афганістану

Ця війна тривала понад 9 років. У ній брали участь більше 160 тисяч українських військовослужбовців. Понад три тисячі з них загинули. Як вшановували пам'ять солдат, дізнавалися наші кореспонденти.

Біля пам'ятника Синам Полтавщини, які загинули в Афганістані, вишикувалось чимало людей. Більшість з них – ті, хто не з чуток знає, що таке війна в Афгані.

Олександра Воронькова, перебувала в Афганістані 

- В Афганістані я була в 1985-1987 роках. Поїхала туди працювати. Дуже було страшно, але знаєте, ми тоді були виховані так: «Партія сказала, Комсомол відповів «так». Тобто, якщо треба, значить, полетіли.

Голова афганської спілки потрапив до Афгану у 18-річному віці. Чоловік говорить: як би не намагався забути ту війну - не виходить.

Олександр Романенко, голова ГО «Учасники бойових дій»

- Найбільше запам'яталась спека та зміна клімата. А також незвично було, коли ми прилетіли в аеропорт. А там обстріл в горах йде. Нам так було дивно, тільки прилетіли, а вже одразу стріляють. Ми питаємо в наших командирів, а вони розповіли, що там душмани напали на наших військових побратимів.

Присутніх ветеранів Афгану нагородили нагрудними знаками, загиблих же воїнів вшанували урочистим покладанням квітів. 

Заходи з нагоди 30-ї річниці виведення військ із Афганістану проходили по всій країні. У столиці зібралися ветерани тієї війни з різних куточків нашої держави. 

Ігор Босюк, учасник бойових дій в Афганістані

- Сьогодні знаменна дата. 30 років виведення військ із Афганістану. Це, по-перше, наша пам’ять про загиблих друзів. Про товаришів, які отримали серйозні травми в боях. Це наша пам’ять. Ну і свято для живих.

Олександр Валюшко, учасник бойових дій в Афганістані

- Пройшло 30 років. Ми згадуємо тих хлопців, які були з нами на цій війні. Яка була війна – це вже питання історії. Факт у тому, що люди, які брали участь в ній, віддавали свої життя. За те, щоб батьківщина була у безпеці. Стримували ту ситуацію у нормальному руслі.

Присутні тут і воїни-афганці із Полтавщини. Олександр Волощенко до Києва приїхав із дружиною. 

Олександр Волощенко, учасник бойових дій в Афганістані

- Хочу передати усім своїм знайомим побратимам великий привіт. Бажаю здоров’я та всього найкращого. Ми виконали свій борг. З честю.

Привітав зі святом учасників бойових дій в Афганістані і народний депутат-захисник Артем Вітко, який брав участь в урочистостях, що проходили в Національному палаці мистецтв «Україна» у Києві. Народний обранець стверджує: цей день для нього – знаковий. 

Артем Вітко, народний депутат України 

- Я як син військовослужбовця добре пам’ятаю, як у 88 році мій батько їхав до Афганістану. Я почав плакати, бо мама сказала, що він їде на війну. Він узяв календар відривний. Сказав: «Коли ти відірвеш усі листки, я тоді обов’язково приїду». Я дуже добре пам’ятаю, коли він їхав. Розумію, навіщо він їхав та яку державу боронив. Ці люди з гордістю виконали свій обов’язок. Я приклоняюся перед цими людьми. Хочу їм побажати здоров’я, щастя, щоб всі незгоди проходили повз них.

Стрічка новин