Друге життя мотлоху, або як не захлинутись сміттєвою лавиною

Сортування та переробка сміття – проблема, що лишається актуальною й донині. За даними громадських активістів «Еколтави», міське сміттєзвалище на Макухівці переповнене, а пластик та скло, що потрапляють туди, не розкладаються роками. Вихід із ситуації знають герої сюжету, подружжя підприємців із Полтави.

Історія сміттєвого бізнесу розпочалась у 95-му році. Ірина Пісоцька як молодий спеціаліст працювала на пивзаводі. Зарплатня у дівчини була невелика. Взяла кредит та відкрила власну справу – пункт прийому вторинної сировини. 

Ірина Пісоцька, підприємець

- Все почалося з приймання пляшок. Спочатку ми приймали пляшки оптом, а потім почали  розширятися. Це свого роду така культура – здавати сміття, яке потім іде на переробку. Ми це сміття сортуємо і даємо йому друге життя.

Мотивував не лише заробіток, а і жага зробити планету кращою, розповідає жінка. Потім до справи приєднався її чоловік Дмитро. 

Сюди можна зносити пластик, склобій, макулатуру, скляні і пластикові пляшки, флакони, банки, плівку, пакети. Єдина умова – від кілограму та вимиті. Так – рятуємо дерева, економимо газ та нафту, та головне – не забруднюємо довкілля. Цікаво, що, наприклад, одну пляшку можна переробляти п’ятнадцять разів. 

Максим Макуха, фахівець ГО «Еколтава»

- Головне, щоб пластикове сміття не потрапило на звалище, тому що воно не піддається біологічному розкладу і може десятками років лежати, висіти на деревах, і в кінці кінців нікуди не дінеться.

Нині у Полтаві – вісім точок прийому вторсировини, проте, всі вони працюють літньої пори року. Нині ж активні три: на Європейській, 233, ринках «Сінний» та «23-тє вересня». Пара ретельно сортує сміття вдома, заохочує друзів й сусідів. Планують відкрити спеціальний учбовий центр, де розповідатимуть про важливість сортування й переробки непотребу.

Дмитро Бєлаков, підприємець

- Там будуть пояснювати та показувати на прикладах, що куди розподіляють, як яке сміття потім переробляється, у які матеріали. І навчати процесу сортування, аби люди розуміли, що вони збирають, навіщо, який результат кінцевий має бути.

Підприємці власним коштом відправляють зібране сміття до Київського, Харківського, Дніпровського сміттєпереробних заводів. Та мріють: колись у Полтаві з’явиться свій, сортувати відходи у людей увійде в звичку, а в магазинах пластикові пакети замінять екоторбинки.

Стрічка новин