Стрітення Господнє: історія, народні прикмети, традиції та заборони свята

Стрітення Господнє: історія, народні прикмети, традиції та заборони свята

15 лютого християни східного обряду святкують Стрітення Господнє. З цим днем ​​пов’язано багато традицій, звичаїв і обрядів.

Історія свята

Історія Стрітення пов’язана з народженням Ісуса. Справа в тому, що згідно з традицією і Законом Мойсея, на 40-й день після пологів жінка могла вперше відвідати храм, таким чином отримавши «очищення». Якщо жінка народила первістка чоловічої статі, належало також здійснити ритуальне жертвопринесення ягняти або, якщо родина не могла собі його дозволити, пари голубів. Саме тут, у храмі, відбулася та сама зустріч — «стрітення» — що дала назву святу.

Там новонароджений Ісус вперше зустрівся з праведником Симонеоном і пророчицею Анною, які одразу ж впізнали у малюкові нового Месію. Стрітення офіційно почали відзначати у Візантійській імперії у 542 році за правління імператора Юстиніана. Свято символізує зустріч людства з немовлям Ісусом, зустріч Старого і Нового Завітів, а в народі також вважається, що в цей день зима зустрічається з весною. Саме слово “Стрітення” у старослов’янській мові означає “зустріч” або ж “радість”. Богослови тлумачать зміст свята Стрітення так: у цей день в особі святого Симеона Старий Завіт зустрічається з Новим — з християнством у вигляді маленького Ісуса. І поступається йому, відходячи в минуле, визнаючи торжество нових постулатів нової віри.

Народні традиції

На Стрітення у церквах особливим чином святять воду і свічки. Стрітенська вода вважається такою ж сильною і цілющою, як і водохресна. Нею можна поїти хворих дітей, окропляти нові речі. За традицією, під час святкового богослужіння у церкві освячують свічки, а після роздають їх парафіянам. Такі свічки дуже цінувалися, обов’язково приносилися додому та зберігалися протягом року. В Україні їх називають «громничними» свічками. Наші предки вірили, що вони здатні оберігати будинок від бурі та смерчу, посіви — від граду та буйного вітру, а людину — від удару блискавки, пристріту й хвороб.

Наші предки помічали: якщо на Стрітення з даху вода капає, то зима ще довго буде триматися. Якщо у цей день буде сонце, чекай суворих морозів. Снігопад віщує дощову весну, ясний захід – припинення сильних морозів. Ясна і тиха погода обіцяє хороший врожай. У цей день ворожили, виставляючи тарілку з зерном на ніч у двір: якщо вранці буде роса – врожай, нема роси – погана ознака.

Прикмети

  • Якщо в ніч на Стрітення небо чисте і видно всі зірки, в цьому році слід чекати великий урожай фруктів. Ясна і тиха погода — радість для пасічника, адже вона віщує вкрай вдалий рік. Якщо на Стрітення дорогу перемітає – весна буде пізньою і холодною.
  • Якщо в цей день сніжок – весною буде дощик, тобто весна буде затяжною і дощовою. Передбачити погоду могла і курка: якщо нап’ється біля порогу води – весна буде теплою і ранньою. Як на Стрітення з стріх капає, ще велика буде зима.
  • Цього дня відлига – на ранню й теплу весну, сніг – на дощову, тривалу, а коли хуга – весна буде пізня й холодна. Якщо в цей день не видно сонечка – чекай суворих морозів. Вітер на Стрітення – до врожаю плодових дерев.
  • Якщо на Стрітення сонце визирає з-поза хмар, то весна не забариться, а якщо цього дня не буде видно сонця, то 24 лютого вдарять морози. Як сонце ясне на Громницю буде, то снігу випаде більше, ніж перед тим.

Що не можна робити

Заборони на Стрітення Господнє схожі на заборони на інші великі християнські свята. Так, у цей день:

  • не можна пропускати урочистого богослужіння в церкві, а якщо не виходить відстояти його повністю, слід зайти і хоча б поставити свічку та помолитися,
  • не можна йти з храму без свічки — освячену стрітенську «громничну» свічку дбайливо несуть додому і зберігають цілий рік,
  • не можна виконувати важкої фізичної роботи, крім тієї, що робиться безоплатно для блага інших людей,
  • не слід відправлятися в далеку дорогу — вона може скінчитися несподівано й погано.

І, звичайно ж, слід утримуватися від лихослів’я, заздрості, сварок та скандалів. Утім, цього правила Церква радить християнам дотримуватися в будь-який день року.

Стрічка новин