До Музею гончарства в Опішному передадуть глечик бронзового віку

До Музею гончарства в Опішному передадуть глечик бронзового віку

Закарпатські митники вилучили в міжнародному експрес-відправленні, яке направлялось з України до Чехії, горщик, який, за оцінками експертів, датується ХІІ-ІХ століттям до н. е.

Його наразі передають до Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному, повідомляє Головне управління ДФС у Закарпатській області.

Глиняний горщик виготовлений у формі мініатюрної амфори з плоским дном, опуклим тілом, циліндричною шийкою та двома вушками. Згідно з експертним висновком, горщик виготовлений вручну. Датується глечик пізнім бронзовим віком (приблизно ХІІ – ІХ століття до н. е.), ймовірно походить з Правобережної України, її західних областей.

За словами старшого наукового співробітника музею-заповідника українського гончарства, заступника голови Всеукраїнського об’єднання Спілки археологів України Юрія Пуголовка, передача культурних цінностей до фондів музею – непересічна подія, адже таких виробів у колекції музею немає:

"Стосовно того, що за легендою цей горщик зберігався у бабусі, в дідуся, і використовувався як попільничка, то скоріше за все, це не є правдивою інформацією. Стан збереження, і стан в якому горщик надійшов уже до археологів, вказує на те, що він походить, із якогось зруйнованого поховання у кургані. Бо такі цілі речі нечасто трапляються на поселеннях, або ж як поодинокі знахідки. Цей виріб займе чільне місце в експозиції нашого музею, і можливо, навіть уже цього року ми побачимо його на якійсь із виставок".

Варто зазначити, що горщик Закарпатською митницею ДФС  безоплатно передано на довічне зберігання Національному музею-заповіднику українського гончарства, згідно з наказом Мінкультури від 8 листопада 2018 року № 960 "Про передачу вилучених або конфіскованих  культурних цінностей, обернених відповідно до закону в дохід держави, для постійного зберігання в державну  частину музейного, бібліотечного та архівного фондів" та рішення Експертно-фондової ради з питань безоплатної передачі вилучених, або конфіскованих культурних цінностей, обернених відповідно до закону в дохід держави від 27 вересня 2018 року.

Стрічка новин