Порятунок життя на відстані

Тепер таке у можливостях полтавської телемедицини. За її допомогою лікарі надають консультації та лікують пацієнтів у найвіддаленіших точках області. Нагадаємо: полтавський телемедичний центр у 2018 році увійшов у ТОП-5 телемедичних центрів України. 

Такий вигляд має Полтавський телемедичний центр у кардіологічному диспансері. За комп'ютерами сидять медичні сестри та лікар-кардіолог. Кожного дня вони отримують кардіограми з найвіддаленіших куточків області. Випадки бувають різні, найчастіше ті, які не в змозі розшифрувати сімейний лікар. Тож телемедицина допомагає в таких випадках. 

Костянтин Вакуленко, гол. лікар Полтавського обласного клінічного кардіологічного диспансеру

- Це своєчасна діагностика – таких подій, як інфаркт міокарда, як фатальної аритмії. Це своєчасне скерування пацієнта на той чи інший рівень лікування: інтернаційний, хірургічний чи просто терапевтичний спосіб лікування, де час являється вирішальною подією.

Передати кардіограму чи інші дані можуть не лише лікарі екстреної медичної допомоги, а й дільничні терапевти чи сімейні лікарі. Пацієнт, таким чином, отримує послугу на найвищому рівні. А лікар спокійний: бо знати всі нюанси для нього неможливо. А думка ще одного фахівця  допомагає уникнути помилок.

Ольга Захарченко, завідуюча Полтавським телемедичним центром

- Якщо ми бачимо тут гостру коронарну патологію, ми даємо рекомендацію по виклику бригади екстреної медичної допомоги і госпіталізації цього хворого в ургентному порядку в потрібний лікувальний заклад або терміново забрати цього хворого для проведення інтервенційного втручання, тобто коронарографії, при необхідності стентування.

Протягом дня до дистанційного телемедичного центру надходять дані пацієнтів: результати аналізів, рентгенівські знімки та кардіограми. Електрокардіограми – за допомогою спеціальної комп’ютерної програми. Таку можливість дають сучасні електрокардіографи, закуплені обласним Департаментом охорони здоров’я за кошти Світового банку у рамках реалізації спільного з МОЗ проекту «Покращення охорони здоров’я на службі у людей», та центральні станції дистанційного прийому ЕКГ-даних. Завідуюча Полтавським телемедичним центром Ольга Захарченко показує, як працює кардіограф.

- Оце – електроди звичайні до прищепок, ну як хто буває у кабінеті кардіографічному. Там записували кардіограму і просто кладуться електроди на тіло хворого, на кінцівки. Медсестра знає, де які точки на грудній клітині. Наклала електроди і натисла одну єдину кнопку, почула зум.

Головна умова для цієї процедури – наявність телефонного покриття. Після зняття показників, медичний працівник прикладає мобільний чи стаціонарний телефон до пристрою. Він передає інформацію до телецентру. На початку 2018 року такого обладнання придбали більше 900 штук. Директор Департаменту охорони здоров'я у Полтавській області Віктор Лисак поділився, які плани щодо телемедицини в області найближчим часом.

Віктор Лисак, директор Департаменту охорони здоров'я Полтавської ОДА

- Так само логістика буде відпрацьована по пульмонології, буде логістика відпрацьована по дерматології, тобто, над цим питанням ми сьогодні працюємо.

Найбільше розвитку телемедицини на Полтавщині заважає брак підготовлених до такої роботи фахівців та відсутність технічної спроможності. Проте, спеціалісти переконують: з кожним днем ця галузь розвивається все більше. 

Стрічка новин