Як зберегти нематеріальні цінності?

Український центр культурних досліджень Мінкульту презентував новий проект – віртуальний музей нематеріальної культурної спадщини. Його відвідувачі, не виходячи з дому, зможуть ознайомитися з традиційними ремеслами, обрядами та виробами. Які роботи полтавських майстрів потрапили до віртуального музею, дізнавалася Марина Покшіна.

Полтавська вузлова лялька Полтавщини увійшла до десятки кращих програм живих традицій України. Тому роботи авторів цього промислу опубліковані на сайті «Віртуального музею елементів нематеріальної культурної спадщини». Одна з майстринь – Наталія Свиридюк. Вона ділиться, як створює своїх ляльок.

Наталія Свиридюк, Заслужений майстер народної творчості України

- Унікальністю і тим, що визначає вузлову ляльку Полтавщини, – це є об'ємна голова. От те, з чого починається, той «вузлик-жованка», тому що спочатку, раніше туди клали жований хліб, перев'язували хрест-навхрест ниточкою суворою. І це було, як жованка для дитини. А потім до цієї жованки прив'язувався якийсь клаптик, і це була така антропоморфна фігурка.

Займається Наталія Свиридюк цим більше 15 років. Знає вона майстрів, які працюють у цій галузі. По всій області жінка проводила пошукову роботу та знайшла чимало людей, які виготовляють ляльок-мотанок. Ділиться: які історії почула від старшого покоління.

Наталія Свиридюк, Заслужений майстер народної творчості України

- Самі бабусі мені розповідали, що я так дивувалася, що дитина приїхала до мене на літо там з різними ґаджетами, з усім. Я їй ту ляльку з ганчірки скрутила. Воно таке носиться з нею, таке задоволене, це правда. Повернення до витоків, оці теплі речі такі, ми їх потребуємо, ми можемо не усвідомлювати того, що ми потребуємо.

Директор обласного центру народної творчості та культурно-освітньої роботи Дмитро Соколов поділився, які ще матеріали планують зібрати на Полтавщині для віртуального музею.

Дмитро Соколов, директор обл. Центру народної творчості та культурно-освітньої роботи

- Це треба знайти майстриню, наприклад, або там виконавицю. І переважно, це такі поважного віку люди, до них треба приїхати, поспілкуватися, зробити аудиозапис, відеозапис, описати це все. І, бажано, щоб сама майстриня все це сама зробила, але центр культурних досліджень дозволив спеціалістам центру народної творчості виїжджати, спілкуватися, ну і допомогти оформити ці документи.

Сам сайт є зручним у користуванні. У ньому розроблено 3 шляхи доступу до Національного переліку. Кожен елемент нематеріальної цінності розташований на окремій сторінці і має такі розділи: відеогалерея, фотогалерея, опис елемента, історія, територія, носії, географічні дані та пізнавальні розваги.

Стрічка новин