Чому багато українських прізвищ закінчуються на "-енко"

Чому багато українських прізвищ закінчуються на "-енко"

Прізвища, що закінчуються суфіксом "-енко", вважаються найбільш типовими для українців. І не тому, що становлять найбільшу групу, а тому, що практично не зустрічаються в інших слов’янських народів.

Українські прізвища з’явилися раніше, ніж російські

Той факт, що подібні прізвища набули поширення в Росії пояснюється тим, що українці після приєднання до Московської держави в 1654 році становили другу за чисельністю після росіян етнічну групу.

Потрібно відзначити, що українські прізвища увійшли в ужиток раніше, ніж російські. Найперші згадки про прізвища з суфіксом "-енко" відносяться до XVI століття. Їх локалізація була характерна для Поділля, трохи рідше для Київщини, Житомирщини та Галичині. Пізніше вони стали активно поширюватися на Східну Україну.

На що вказує суфікс "-енко"

Дослідник Степан Бевзенко, який вивчав реєстр Київського полку середини XVII століття, зазначає, що прізвища, які закінчуються на "-енко" становили приблизно 60% від усього списку фамільних імен полку. Суфікс "-енко" – зменшувальний і підкреслює зв’язок з батьком, що буквально означало "маленький", "молода людина", "син". Наприклад, Петренко – син Петра або Ющенко – син Юська.

Пізніше древній суфікс втратив своє пряме значення і став використовуватися як фамільний компонент. Зокрема, він став доповненням не тільки для патронімів, але і для прізвиськ і професій – Зубченко, Мельниченко.

Стрічка новин