До кривдників застосовуватимуть жорсткі санкції

11 січня 2019 набуде чинності Закон України «Про протидію домашньому насильству». Він містить цілий ряд змін та доповнень. З особливостями закону знайомилась Анна Ружін.

Новий рік Тетяна Ісаєва зустріла в Притулку для жінок з дітьми. Тут вона переховується від чоловіка-тирана. На свята замість подарунків отримала синці та забої. Б'є без приводу та регулярно. 

Тетяна Ісаєва, постраждала від домашнього насильства

- У нього без причини. Він тільки вип'є і в нього починається. Він знайде будь-яку причину. Постійно у нього ревнощі. Типу я йому постійно зраджую. Їду в лікарню - зраджую. Їду в Полтаву щось купити - теж зрада.

Писала не одну заяву, але результатів немає.

Тетяна Ісаєва, постраждала від домашнього насильства

- Що ж я? Скільки заяв на нього пишу поліція його забирає, а через 2 години він приходить додому. І починає тоді не тільки мене бити, а ще й дітей б'є. Над меншим шестирічним сином знущається. І може голу дитину вигнати на вулицю. І дитина на снігу стоїть годинами.

Патрульні уже в цьому році встигли з'їздити на виклики.

Катерина Григоренко, прес-офіцер управління патрульної поліції у Полтавській області 

- З 1 січня 2019 року по сьогоднішній день на лінію 102 надійшло 97 викликів про факт домашнього насильства. Водночас, протягом 2018 року до поліції надійшло більш ніж 3700 звернень про домашнє насильство, сімейні сварки та насильство у сім'ї. Часто ці виклики перекваліфіковували у тілесні ушкодження. Частіше телефонували жінки, звернення від чоловіків з цього приводу надходять значно рідше.

Директор Притулку для жінок Олена Чикурова розповідає: заклад – безпечне місце перебування для жертв домашнього насильства. 

Олена Чикурова, директор притулку для жінок та дітей

- В Полтавській області є притулок він єдиний. Це наш притулок для жінок. Він не може вирішити усіх проблем усіх жінок. І цей закон дозволить вирішувати проблеми локально, в селах, районах і т.д.

Юрист впевнена, що закон допоможе захистити потенційних жертв. 

Маргарита Семено, юрист 

- Якщо особа стала жертвою насилля їй передусім потрібно звертатися у відповідні органи. Подавати заяву та не боятися того, що дана інформація стане публічною. І про ці сімейні сварки дізнається більшість людей.

Зміни до законодавства щодо протидії домашньому насильству набувають чинності 11 січня 2019 року. 

Згідно з нововведеннями, жертви насильства стануть більш захищеними.

1. Не тільки фізичне насильство визначатиметься як злочин. Під цю категорію тепер потрапляє й психологічне та економічне насильство. Щоб визнати ці діяння злочинами, це має бути систематичним та мати наслідки. 

Домашнє насильство каратиметься громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.

2. З’являються обмежувальні заходи і криміналізується їхнє невиконання. Згідно з заборонним приписом, кривдник повинен залишити місце спільного проживання (перебування). Поліція може виносити цей припис на свій розсуд, навіть без заяви потерпілих осіб. Максимальний термін дії розпорядження становить десять днів. Однак, рішенням суду за заявою особи, яка постраждала або його представника, він може бути продовжений навіть до 12 місяців. Обмежувальний припис встановлює суд на термін від 1 до 3 місяців, а при необхідності він може бути продовжений до 6 місяців. Кривдник не зможе проживати чи перебувати на одній території із постраждалою особою, наближатися на визначену відстань до місця її роботи або навчання, контактувати через засоби зв’язку або через третіх осіб.

3. Розділяється поняття зґвалтування і сексуального насильства.

4. Запроваджується відповідальність за травмування статевих органів.

5. Запроваджується відповідальність за примушування до шлюбу.

6. Запроваджується відповідальність за незаконне проведення аборту або стерилізації.

Жінка має п'ятеро дітей. В березні народиться шоста. Вона сподівається, що після набуття чинності закону зміни будуть позитивними. Закон – на її боці. Тому планує повернутися додому. 

Тетяна Ісаєва, постраждала від домашнього насильства

- Та вернутися ж додому треба. Вдома ж і господарство. Поки нас не буде і курочки здохнуть. Та і дітям треба в школу повертатися. Бо Данька в нас в 1 класі, а Мишко в 9.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію