Новорічні подарунки чи обман?

Так можна назвати СМС, які отримують полтавці. Але, щоб отримати приз, варто надіслати кошти чи виконати інші дії. Які варіації повідомлень отримують люди та чому вірять у це, розповість Анна Ружін. 

Анна Ружін, кореспондент 

- Чи не кожен полтавець отримував смс повідомлення з інформацією про виграш. І більшість вірили в реальність. 

Найчастіше отримують СМС про виграш автомобіля, квартири або грошей. Але, щоб їх отримати, здебільшого, потрібно надіслати певну суму коштів на рахунок фірми, яка розігрує приз. Люди надсилають, але виграють не вони, а шахраї.

Анна Ружін, кореспондент 

- Я теж отримала смс повідомлення про виграш автівки. Але участі в конкурсах не брала. Телефонуємо на фірму.

Телефоном зв'язатися з фірмою не вдалося. Перевіримо їх документи. Знаходимо Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи. За ідентифікаційним кодом робимо запит в Єдиний державний реєстр. Але такої фірми не існує. 

Про найпопулярніші схеми розповіла юрист. 

Маргарита Семено, юрист

- Особа думає, що вона виграла автомобіль, телефонує в контакт-центр. Там їй повідомляють, що вона виграла цей автомобіль. Та просять надіслати якусь суму коштів. Особа безперечно вірить і надсилає ці кошти. Компанія, яка отримала ці кошти, втрачає будь-який зв'язок і особу так ошукують і неправомірно заволодівають її коштами.

Психолог наголошує: шахраї діють на емоції людей. В категорію ризику потрапляють люди різного віку. 

Ганна Чаплінська, психолог 

- Це переважно жінки, які старше від 35 років. Або люди, котрі опинилися в жахливих кризових обставинах та потребують фінансової допомоги. У яких родичі тяжко хворіють. І вони, можливо, вірять, моляться та просять про допомогу.

Шахраї використувують прийоми нейролінгвістичного програмування.

Якщо хочуть, щоб людина діяла, у СМС використовують дієслова.

На емоційний стан впливають прикметники.

Заспокоюють і налаштовують людину на сприймання інформації іменники. 

Ганна Чаплінська, психолог 

- Якщо повідомлення було б - увага ви виграли. І просто крапка без знаків посилань і знаків оклику. А тут ми вітаємо вас, ви стали переможцем. Щоб читалося емоційно це повідомлення.

Але є прийом, який допоможе захистити себе від шахрайства.

Олексій Станчевський, аналітик 

- Перш за все, треба звернути увагу, що найбільш розповсюдженими є смс повідомлення, ніби-то від мобільних операторів чи банківських установ. Шахраї використовують або CD-IMEI номери або номери мобільних операторів. Офіційні ж структури вони використовують номери, які зафіксовані на їхніх сайтах. І зазвичай смс підписана назвою юридичної установи.

Яка ситуація в місті і чи вірять люди, ми дізнавались у поліції.

Юрій Сулаєв, начальник відділу комунікації ГУ НП у Полтавській обл.

- На щастя, ми минулий рік провели доволі-таки масовану інформаційну роботу разом із представниками мас-медіа. Людям практично кожного тижня по радіо і по телебаченню наголошували на цю проблематику і слава Богу, такої проблеми немає. На початку року ще було, але за останні півроку я не зустрічав у зведенні що було.

Але все ж варто бути уважними, щоб новорічний подарунок на свята не став підставою звернення до поліції за фактом шахрайства. 

Стрічка новин