Рік тому у Більську Котелевського району було започатковано музей просто неба «Гелон»

На території колишньої скіфської столиці полтавський ентузіаст Володимир Бідуха вирішив не тільки відновити картину справжнього скіфського поселення, а й організувати зону туристичного відпочинку. Нині ж голова благодійного фонду «Гелон» Володимир Бідуха вирішив відзначити річницю свого проекту у дивний спосіб: запросив до городища усіх, хто «проти» розбудови цього туристичного осередку. До брами його музею того дня так ніхто й не підійшов, окрім нашої знімальної групи, яка, до речі, теж не проти розвитку туризму на Полтавщині.

Не лише привернути увагу до колиски нашої нації – древнього Гелону – мав на меті Володимир Бідуха, коли започатковував клопітну для себе справу. Погодивши з місцевою владою свої наміри, підприємець почав оформлення документів на особисте селянське господарство, отримав добро й у Комітеті охорони культурної спадщини. За лічені дні звели ось такі об’єкти древньоскіфських поселень – на відкриття очікували самого Президента України. Останній, певно, був у справах, не приїхав, проте перших відвідувачів майбутнього музею та комплексу дозвілля не бракувало. Згодом ці місця відвідав й губернатор Валерій Асадчев, інші почесні гості. Загалом вирішили – «музею бути». Та побачивши такий перебіг подій, як розповідає пан Володимир, місцеві владники замість попереднього рішення запропонували оренду цих двох гектарів землі строком на десять років згідно з Законом про місцеве самоврядування. А це, за словами голови благодійного фонду, не дає гарантій й стимулу для розбудови комплексу та залучення інвестицій.Тому заплановане спорудження церкви, вежі, інших об'єктів призупинено. Хоч люди дороги сюди не забувають.

До слова, Володимир Віталійович – людина не просто ділова, а й небайдужа до історії та майбутнього рідного краю. Із запалом розповідає про дивні місця Котелевщини: дуб Сковороди, храм Сонця, колишнє велике Більське озеро – свідків Черняхівської культури 1-го століття нашої ери. Та цивілізація набирає своїх обертів, й те, що, можливо, мало б неоціненне значення, нині перетворюється у звичайні сільські пейзажі. Аграрії та нафтовики роблять на цих історичних землях свою справу, археологи намагаються відшукати у землі достойні експонати тієї епохи, чиновники проголошують лозунги про розбудову туристичної галузі, а конфлікти, як і раніше, виникають через недолугий законодавчий устрій в державі. А чекати, напевне, нам доводиться одного: коли слідом за іноземними археологами, які, до речі, зручно влаштувалися на цих землях, за своїм зиском сюди прийдуть й іноземні підприємці.

Стрічка новин