Нові проекти – для розвитку громад

У Києві обрали переможців конкурсу «Кращі практики місцевого самоврядування». Його проводить Міністерство регіонального розвитку разом з Радою Європи. Обласні, районні, сільські ради та ОТГ подавали на конкурс різні проекти, спрямовані на розвиток громад. Комісія обрала кращі, їх і представили на конкурсі. Як проходила церемонія, бачила Ірина Щербак.

Ірина Щербак, журналіст

- В конкурсі «Кращі практики місцевого самоврядування» у 2018 році брали участь 149 проектів. І тільки 34 з них стали фіналістами».

Всі вони зібрались в клубі Кабінету Міністрів України. Перед початком учасники обмінювались досвідом, обговорюючи свої проекти. Тематика – різноманітна: тут – і безпечне місто, й інклюзивна освіта, і розумний туризм та інше. Станіслав Гайдер з міста Дрогобич, Львівської області  презентує практику «Smart Community», або ж «Розумна громада». З її допомогою жителі записуються на прийом до лікаря, оформлюють окремі документи в режимі онлайн. 

Станіслав Гайдер, автор проекту «Розумна громада»/«Smart Community»

- Все, що можна мешканцю надати віддалено, ми допомагаємо це зробити віддалено. Це надання довідок. Окрім цього, ми відкриваємо дані про життєдіяльність міста. По-перше, ми зекономили час мешканців. По-друге, мешканці стали більш свідомі до того, як відбувається життєдіяльність міста.

До числа фіналістів увійшли й 5 проектів з Полтавщини. Один із них – «Бюджет участі». Завдяки йому громади реалізовують на своїх територіях будь-які освітні, медичні, комунальні, туристичні проекти. Полтавщина – єдина область, де проект реалізовується на регіональному рівні.   

Олександр Біленький, голова Полтавської обласної ради

- Наш проект є унікальний в Україні. Саме з цього проекту «Бюджету участі» в рамках регіону формується зараз громадський бюджет України. Тобто, ми проводимо консультації з тими, хто його формують. Хочу сказати, що він діє в нас другий рік. Він показує свій успіх, свою динаміку.

Конференція розпочалась з виступу Віце-прем’єр-міністра України Геннадія Зубка. Він підкресли важливість інноваційного розвитку країни, та додав: «Кращі практики» – це саме та платформа, де інновації стають реальними для українських громад. 

Геннадій Зубко, Віце-прем’єр-міністр України, міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України

- Для нас дуже важливо, щоб кожна громада дивилась на ті можливості, які дає сучасна економіка, не дивились на ті галузі, які були традиційними на території громад, а дивились на ті можливості, які дають нові тренди. Це не тільки питання нової галузі, це і питання інноваційності, креативності і це питання запровадження нових технологій. 

Після виступу міністра відбулась презентація окремих практик. Перед колегами виступив і голова Пирятинської міської ради Олексій Рябоконь. Він поділився з колегами досвідом реалізації свого проекту – «Система збору і вивозу твердих побутових відходів».

Олексій Рябоконь, голова Пирятинської міської ради

- Створена системна мережа збору твердих побутових відходів, місто Пирятин і 20 населених пунктів. Вони практично охоплюють всю ту територію, яка в перспективі буде єдиною об’єднаною громадою. Це на сьогодні закінчена реконструкція полігону твердих побутових відходів і підготовлена основа, для будівництва сучасного сміттєпереробного заводу.

Другою частиною конференція стала церемонія нагородження. 3 теми, 4 номінаціях і 11 володарів статуетки «кристал». Одну з них здобула Решетилівська районна рада. Вони забезпечили високошвидкісним Інтернетом весь район.

Сергій Колотій, голова Решетилівської районної ради

- Ми живемо в сучасному світі – це і медицина, це і освіта. А в нас в Решетилівському районі не досить потужній був Інтернет. Це унікальний проект, який нам дає все високу швидкість і ми можемо ним користуватися по всім напрямкам.

«Бюджет участі» не отримав найвищу нагороду. Проте, проект відмітив Геннадій Зубко.

- Нам дуже важливо, щоб було залучення громадян до прийняття рішень. Це дає подвійний ефект. По-перше, це формує громаду. По-друге, це робить абсолютно прозорою процедуру, які впроваджуються і реалізують ці проекти. Дякую Вам за цю роботу. 

Переможці конкурсу матимуть можливість презентувати свої проекти керівництву держави. А також зможуть перейняти закордонний досвід, відвідавши одну з країн Ради Європи. 

Стрічка новин