18 грудня - День Сави

18 грудня - День Сави

Сьогодні за народним календарем відзначають Савин день.

Святого Сави — один з ритуально зазначених днів, один за одним утворюють єдиний комплекс: День Варвари, день Сави, день Зимового Миколая. Сава - батько зимового Миколи. Наступного дня, 19 грудня, українці відзначають День святого Миколая. 

День Сави вважають одним з веселих українських свят. У родинах, де є чоловік з таким ім’ям, здавна справляли жартівливі обряди пошанування іменинникові. Цього дня не було заведено їсти скоромного, бо зазвичай ще тривав піст. До столу подавали капусту, квашені яблука, пироги з картоплею та квасолею, оселедці. Як правило, саме на Саву мороз посилюється. 

З будинку намагалися не виходити без особливої потреби, оскільки велика була ймовірність заблукати і замерзнути. У народі дуже були поширені вірування, пов’язані з особистістю Морозу – високого діда з сивою бородою, який саме зараз ходить по вулицях і дихає на скла будинків і на них утворюються візерунки. Зустріч з ним була небезпечною – Мороз міг убuти людину. Селяни 18 грудня намагалися також лягти спати раніше, щоб заощадити скіпки. 

Народні прикмети на 18 грудня 

  • Не варто займатися серйозною роботою в цей день – ніякого толку не буде. 
  • На день Сави працювати гріх: святого подвижника скривдиш. 
  • Якщо людина народилася в день Сави, то буде дуже працьовитою. Не можна 18 грудня лаятися тим, у кого кінь є, оскільки це призведе до біди. 
  • Хто в цей день засватається, шлюб буде щасливим. 
  • Снігур співає 18 грудня – буде сніг, віхола, мряка.
  • Пухкий сніг став трохи танути з просвітами – чекай потепління в найближчі дні.

Стрічка новин