День святої Варвари: історія і традиції свята

День святої Варвари: історія і традиції свята

17 грудня віряни православної церкви вшановують пам'ять святої Варвари Іліопольської (за старим стилем – 4 грудня). У народі свято прозвали Варварини морози, так як в цей період вже наступали сильні морози.  Вважається, що Варвара є заступницею вагітних жінок або тих, хто молиться про здоров'я дітей.

Історія життя святої

Варвара була родом з міста Іліополь (Сирія) і жила в кінці III століття. Її сім'я була язичниками. Після смерті матері батько вибудував башту - замок та запроторив туди свою дочку, щоб вона не спілкувалася з християнами.

За легендою Варвара любила сидіти біля вікна і спостерігати за світом. Їй дуже хотілося знати, хто створив таку красу. Однак батько планував видати її заміж. Він кілька разів отримував відмову, коли обговорював з нею заміжжя. Тоді він дав дочці дозвіл залишати замок для спілкування з подругами, сподіваючись, що інші дівчата зможуть її напоумити. Одного разу, батько поїхав у тривалу поїздку, а Варвара тим часом познайомилася з християнками, які їй і розповіли про Творця. Невдовзі вона прийняла хрещення і вирішила присвятити своє життя Ісусу Христу.

Дізнавшись про це, батько вирішив зарубати її, але Варвара змогла втекти і сховатися в горах. Батько зумів знайти дочку і повернути додому. Вранці він привів її на суд до правителя міста, який намагався напоумити дівчину відректися від віри. Ніякі катування не змогли зломити дівчину, тому Варвара була заточена у в'язницю. Вранці на тілі мучениці не залишилося і сліду від тортур. Після чергових катувань, Варвару обезголовив батько.

Традиції свята

У цей день всі жінки традиційно моляться святій Варварі про послання здоров'я дітям і захист від несправедливості з боку чоловіків і свекрух. Жінки багато в'язали і вишивали на Варвару. Вважалося, що у виріб, виконаний у цей день, впліталися частинки самого Господа. Беручись до вишивання, дівчата хрестилися і шепотіли: "Свята Варвара золотими нитками Ісусові ризи шила і нас навчила".

Також починається підготовка до Дня святого Миколая і новорічних свят. Господині весь день працюють на кухні, готують солодощі. А чоловіки в свою чергу варять медове пиво за особливим рецептом.

Прикмети на День святої Варвари

  • Якщо на день святої Варвари тепло, то можна очікувати хорошого урожаю льону.
  • Якщо захід яскравий і насичений, то погода буде сонячна і ясна.
  • Якщо на вулиці сильний мороз, то протримається він ще довгий час.
  • На Варварин день завжди мороз, дороги і мости покриються льодом.
  • Варвара ночі вкрала, дні приточала.
  • Якщо на Варвару вкрадеш і не попадешся, то весь рік будеш красти і не попадешся.
  • До Варвари зима дороги заварить.

Стрічка новин