День вшанування пам'яті учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

На жаль, багато ліквідаторів на сьогодні вже немає в живих. Але у цей день прийнято дякувати живим героям. У Полтаві таких близько 2 тисяч. Історію одного розповість Олга Соломаха. 

 Василь Нетребко у залі Полтавської міської ради. Він – ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС. Сьогодні його нагородили грамотою за мужність. Для нього та його соратників влаштували концерт.

Після урочистостей в залі він погодився розповісти нам про себе.

Про події весни 86 згадує в точності до деталей.

Василь Нетребко, ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС

- Я знаходився на вулиці. Ми грали у доміно. Під вечір. До мого двору підійшли два чоловіка. Сказали, що з воєнкомату. Вручили повістку, я її взяв. Вдома нікого не було. Я сказав хлопцям: «Скоро прийду».

Друзі передали дружині слова Василя. Зв'язку не було. Обіцяв повернутися до вечора та пропав на три місяці.

Василь Нетребко, ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС

- Як поїхав, то повернувся тільки через три місяці. Через три з половиною місяці мене тільки рідні побачили. Написав лист, телефонів тоді не було. Але як мене забрали, так я і поїхав.

Три місяці в епіцентрі катастрофи. Він з іншими ліквідаторами прибирав наслідки аварії на ЧАЕС. Що ризикують життям – не знали.

Василь Нетребко, ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС

- Командир батальйону, у батальйоні нас було 240 чоловік, там він сказав: не хвилюйтеся, робота не дуже шкідлива. Це те саме, що зробити два рази рентген. У нас спочатку не було людей, які з дозиметрами ходили б перевіряли. Прибирали лопатами. Забігали на дах по черзі. Кидали уламки в шахту. Декілька раз кинув – повертаєшся. Другий підбігає.

Завдяки таким діям вони ліквідували наслідки катастрофи. Героєм пан Василь себе не вважає. Тоді, говорить, не було іншого виходу. Згадує тих, хто був поруч. Побратимам сьогодні бажає міцного здоров'я.

Стрічка новин