Як на Полтавщині закупляють продукти

Як на Полтавщині закупляють продукти

У Полтавській області у сфері постачання продуктів харчування діють декілька груп. Аналітики виявили їхню "гру в піддавки" під час закупівель.

Проведення відкритих торгів вимагає наявність мінімум двох учасників, що сприятиме конкуренції та економії публічних коштів. На тендерному ринку продуктів харчування Полтавської області діє популярна схема – "парний захід". Учасники діють кількома способами:

1) у разі перемоги в аукціоні одного з групи, він починає "гру в піддавки" на користь своєї пари з вищою ціною. Це діє за умови, коли потрібні учасники стоять підряд на сходинках аукціону. Наприклад, закупівля овочів та фруктів, яку оголошував відділ освіти, молоді та спорту Гадяцької міської ради. Очікувана вартість закупівлі – 740,8 тис. грн. У торгах взяли участь 4 ФОПи.

ФОП Касьян І.А. запропонувала найменшу цінову пропозицію, але її відхилили через невідповідність вимогам. ФОП Сергієнко В.І. відмовився від підписання договору. Третій учасник, ФОП Муравйов Д.В., не надав жодних документів, тому його пропозицію відхилили. Переможцем стала ФОП Мазаратій Н.І., яка запропонувала найбільшу ціну.

2) у разі перемоги в аукціоні одного з групи, коли його пара за ціновою пропозицією стоїть далеко від нього, то переможець у будь-якому разі підписує договір. При цьому може мати на меті збільшення ціни товару за рахунок додаткових угод.

У результаті такої "парної гри", Замовник витрачає більше коштів, ніж міг би за умови добросовісної конкуренції. Все це робить закупівлі продуктів харчування нецікавими для тих постачальників, які дійсно хочуть продавати свій товар, а не гратися у торги з "технічними" учасниками.

Такі дії учасників є одним з маячків, що сигналізує про необхідність проаналізувати їхні тендерні пропозиції. Тому фахівці Інституту аналітики та адвокації моніторили подібні закупівлі продуктів харчування за участі вище зазначених суб'єктів господарювання з метою знайти докази антиконкурентним узгодженим діям.

Серед усіх постачальників, які конкурують у закупівлях продуктів харчування на Полтавщині, можна виокремити дві групи, які часто беруть участь разом:

  • ФОП Сергієнко, ФОП Мазаратій, ФОП Аврахова, ФОП Муравйов та ТОВ "Світ продуктів";
  • ТОВ "Українська дистриб’юторська компанія Мегаторг" та ТОВ "Прогрес-ПТЦ".

Детальний аналіз кількох процедур закупівель надав документальне підтвердження узгоджених дій між ТОВ "Українська дистриб’юторська компанія Мегаторг" і ТОВ "Прогрес-ПТЦ", а саме: 

  • завантаження учасниками документів в один день та протягом короткого проміжку часу;
  • однаково оформлені та укладені в один день цивільно-правові договори з водієм-експедитором; 
  • оренда приміщення ТОВ "Українська дистриб’юторська компанія Мегаторг" у ТОВ "Прогрес-ПТЦ";
  • однакові назви та вихідні дати документів, тощо.

Оскільки ця інформація мала ознаки антиконкурентних узгоджених дій, то ІАА відправив звернення до Територіального відділення Антимонопольного комітету України в Полтавській області. 31 жовтня 2018 року адміністративна колегія комітету розпочала розглядати справу за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Дана справа стосується закупівлі сирних продуктів, яку проводило Управління освіти виконавчого комітету Полтавської міської ради. За іншими зверненнями ІАА, що стосувалися закупівель риби хек та рибного філе відділами освіти Котелевської РДА та виконкому Полтавської міської ради відповідно, також вирішується питання про відкриття справ. 

Аналітики ІАА радять встановити у тендерній документації та оголошенні вимогу надати забезпечення тендерної пропозиції. У такому разі учасник хоч і може відмовитися від підписання договору, але тоді втратить свої кошти. Додаткова гарантія – встановлення забезпечення виконання договору. Тоді постачальник своєчасно, якісно та в повному обсязі виконає умови угоди. В іншому випадку, Замовник отримає грошову компенсацію.

Стрічка новин