Вселенський патріархат затвердив текст Томосу для Української церкви

Документ надає їй автокефалію. Українська православна церква стане незалежною. Що зміниться для парафіян та хто долучиться до об’єднання –  дізнавалась Ірина Щербак.

З отриманням Томосу Українська православна церква стане незалежною. 15 грудня має відбутися Об’єднавчий Собор. На ньому предстоятелі українських православних церков мають об’єднатися. Після цього кожна церковна громада країни обиратиме: приєднуватись до УПЦ, чи ні. 

Владика Федір, Архієпископ Полтавський і Кременчуцький УПЦ КП

- Є парафіяльні збори. Вони мають вищу владу. На них прийметься рішення, є протокол. Вони подають заяву в органи державної влади на перереєстрацію юрисдикції. І все вони є частиною помісної церкви. Це рішення буде громад.

Для парафій, які приєднаються до помісної церкви, майже нічого не зміниться. Єдине: відбудеться перехід на україномовне богослужіння. Цей процес, розповідають священнослужителі, буде поступовим. 

Владика Федір, Архієпископ Полтавський і Кременчуцький УПЦ КП

- Вони перейдуть на українську мову богослужіння. Бо така вимога часу, але це буде добровільно. Якщо вірянам подобається церковно-слов'янська мова, вони продовжуватимуть молитися церковно-слов'янською мовою. Тільки вони перестануть поминати Патріарха Кирила на богослужінні. А будуть поминати предстоятеля помісної церкви.

Наразі у Полтаві 47 церковних громад. З них 30 УПЦ, яка підпорядковується московському патріархату, 15 УПЦ (КП) та 2 УАПЦ. Ми вирішили дізнатись, хто з полтавських церков буде об’єднуватись.  Українська автокефальна православна церква поки, що не визначилась. 

Афанасій, Архієпископ Харківський і Полтавський УАПЦ 

- Я згоден взяти участь у Соборі, який відбудеться 15 грудня. Проте, рішення буду приймати коли достеменно познайомлюся зі статутом. Що там написано? Як там написано? І з іншими об’єднавчими документами.

А Українська православна церква, яка підпорядковується Московському патріархату, не планує об’єднуватись. Говорять: їхня церква й так є незалежною. Тому саме об’єднання їм незрозуміле.  

протоієрей Миколай Довганич, ключар Свято-Макарівського кафедрального собору м. Полтави 

- Українська православна церква висловила свою позицію на Архаіерейському соборі 13 листопада 2018 року у Києво-Печерській лаврі. І там є позиції Української православної церкви, архієреї нашої церкви не будуть брати участь в Об’єднавчому Соборі. Так, як він не дасть тієї автокефалії, якої ми чекаємо. Він не дасть тих обіцянок. Тих обіцянок, що наша церква буде самостійною, наша церква незалежною.

Патріарх Філарет зазначив: єдина Українська православна церква має об’єднати український народ.

Філарет, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України

- Для церкви має це велике значення. Вона сьогодні існує, але вона не визнана як автокефальна, незалежна церква. А Томос дає право на існування української церкви як незалежної. І вона ввійде в сім’ю православних церков. Це покладе процес об’єднанню всього українського православ’я в єдину українську православну церкву.

Також Патріарх Філарет розповів, що буде з церквами, які підпорядковуються московському патріархату.

Філарет, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України 

- А той, хто не захоче приєднуватись до Української православної церкви, матимуть всі права та свободи релігійної, нічим не відрізнятимуться. Проте, повинні називатись, що ця парафія належить до Російської православної церкви в Україні.

На Об’єднавчому Соборі також мають обрати предстоятеля церкви. А також затвердити статут.

Стрічка новин