В Оржиці розмірковують про створення ОТГ

В Оржиці розмірковують про створення ОТГ

Днями консультанти Полтавського регіонального відділення проекту ПУЛЬС провели консультацію в Оржиці. Головна тема – створення об’єднаної територіальної громади, перестороги та очікування від об’єднання, процес децентралізації в Україні та області.

На зустрічі, що відбулася в Оржицькій селищній раді, були присутні посадові особи та депутати Онішківської, Зарізької, Староіржавецької сільських рад та Оржицької селищної ради. Оржицький район – один з трьох на Полтавщині, де й досі не створено жодної об’єднаної територіальної громади. Нагадаємо, немає ОТГ ще в Котелевському та Диканському районах. Разом з тим, мапа Полтавщини цього року поповнилася трьома новими об’єднаними громадами: Чорнухинською, Опішнянською та Краснолуцькою, вибори в яких відбудуться вже 23 грудня.

Голова Оржицької селищної ради Олена Сидоренко, на початку консультації зазначила, що вона не є противницею реформи та створення ОТГ. Цього процесу не уникнути, адже адміністративна реформа, як і будь-які інші, має початок і логічне завершення. Разом з тим вона зазначила, що одним із стримуючих факторів щодо створення Оржицької ОТГ для депутатів є відсутність субвенції на розвиток інфраструктури для селища. Адже ця субвенція розраховується на одного сільського жителя пропорційно площі сільської території та кількості сільського населення. 

Консультанти детальніше зупинилися на питаннях перебігу децентралізації, алгоритму та процедури об’єднання, процесі бюджетоутворення, розповіли про зміни в інфраструктурі та   бюджеті, які відбулися у створених об’єднаних громадах. 

"Нині в Полтавській області відбулися вибори в 41 ОТГ, ще 3 територіальні громади готуються до виборів. В об’єднаних громадах області мешкає близько 400 тисяч осіб, – говорить Олександр Полупан, консультант з правових питань. – Щодо фінансового стану, то ОТГ діляться на три категорії: з ревересною дотацією, таких громад 14, 17 ОТГ – дотаційні та 10 – це ті, які не мають ні дотацій, ні вилучення з бюджету". 

Олександр Полупан зазначив, що децентралізація – це перш за все наближення якісних послуг до людей. Він наголосив, що об’єднаним територіальним громадам передають права, можливості, та разом з тим повноваження й відповідальність у багатьох сферах життєдіяльності: забезпеченні належної інфраструктури, освіти, соціальних послуг тощо. 

Серед питань, які найбільше цікавили присутніх – повноваження, які вони отримають після створення ОТГ, зокрема можлива оптимізація шкільної та медичної мережі, повноваження старост, формування бюджету об’єднаної громади, державні субвенції для ОТГ. 

До слова, потенційна Оржицька ОТГ не буде дотаційною, але разом з тим з її бюджету не вилучатимуть кошти до держбюджету. 

Стрічка новин