Що означає введення воєнного стану?

Що означає введення воєнного стану?

Обстріляли та взяли в полон. 25 листопада російські військові здійснили збройний напад на українські судна в Азовському морі. 23 українці – у полоні. Це екіпаж українських суден військових катерів «Бердянськ», «Нікополь» та буксир «Яни Капу». РНБО запропонувала запровадити воєнний стан. 26 листопада депутати Верховної ради зібралися на позачергове засідання. Деталі знає Анна Ружін.

 25 листопада. На цих кадрах кораблі Військово-морського флоту РФ блокують українське судно. Зупиняють - тараном. Окупанти розцінили це як перетин кордону. 3 українські судна направлялися з Одеси до Маріуполя. Їхнє попередження про перетин Керченської протоки російські прикордонники начеб-то не отримали. У небі - вертольоти та штурмовики. У ході таких дій - 6 поранених.

Омбудсмен Людмила Денісова написала офіційний запит до голови Ради при Президентові РФ з розвитку громадянського суспільства та прав людини Михайла Федотова.

Захоплення прикордонними кораблями ФСБ РФ українських військових катерів «Бердянськ», «Нікополь» та буксир «Яни Капу» є грубим порушенням статтей 17, 32, 38 Конвенції ООН з морського права та статті 2 Договору між Україною та РФ про співробітництво у використанні Азовського моря і Керчинської протоки від 24.12.03 щодо права мирного проходу, що призвело до отримання поранень і захоплення у полон 23 членів їх екіпажів. 

Опівночі 26 листопада зібрали екстрене засідання Ради Національної Безпеки та Оборони. Обговорили і можливий варіант введення воєнного стану строком на 60 днів. 

Згідно зі Статтею 8 Закону України «Про правововий режим воєнного стану», під час введення воєнного стану можуть запроваджуватись наступні заходи: 

– заборона проведення страйків, масових зібрань та акцій;

– трудова повинність для працездатних осіб із метою виконання робіт, що мають оборонний характер; 

– використання потужностей та трудових ресурсів підприємств, установ та організацій усіх форм власності для потреб оборони; 

– комендантська година; 

– особливий режим в'їзду та виїзду; 

– перевірка документів у громадян, огляд речей, транспортних засобів, багажу; 

– контроль за діяльністю ЗМІ, установ і організацій культури; 

– квартирна повинність фізичних і юридичних осіб для розквартирування військовослужбовців.

Максим Зубов, прес-офіцер Національної гвардії України

- У зв'язку з нападом російських військових на кораблі військово-морських сил України в районі Керчинської затоки, військова частина Національної гвардії України приведена у повну бойову готовність та переведені на посилений варіант. Організована взаємодія з Державними прикордонними службами, національною поліцією щодо забезпечення правопорядку.

Питання запровадження воєнного стану в Україні парламент почали роглядати на екстренному засіданні Верховної ради о 16 годині. 

Олексій Станчевський, експерт 

- Першочергово говорили, що це буде 60 діб. Зараз є пропозиція, що це - 30 діб, щоб, відповідно до чинного законодавства, почався виборчий процес Президента України. Цей проект закону є суто технічним з юридичної точки зору, і ми бачимо лише вимоги до певних державних органів розробити рекомендації, які будуть подані на розгляд Президенту.

У Полтаві – тиша. Військові та представники влади мовчать. Коментувати відмовляються.

Позачергове засідання у Верховній Раді розпочали з запізненням. Депутати вимагали перерви та зустрічі з Президентом Петром Порошенком. Сам же очільник повідомив - воєнний стан триватиме 30 днів і завершиться в грудні. Розпочнуть його 28 листопада з 9 ранку. На початку грудня він внесе проект рішення парламенту про дату президентських виборів, які мають відбутися, відповідно до Конституції, 31 березня 2019 року. Станом на 18 годину у Раді оголосили перерву. Депутати мають обговорити нову пропозицію Президента та проголосувати.

Стрічка новин