С.Лютенька занесено на республіканську так звану «чорну» дошку

А це село Лютенька Гадяцького району. За кількістю жертв Голодомору воно занесено на республіканську так звану «чорну» дошку. 

Дослідники говорять, що в 1932-33 роках там загинуло не менше 2 тисяч людей. Пам’ятний знак встановлено на місці наймасовішої загибелі людей. Голодавка – так назвали голодомор у ЛютЕньці через штучний характер походження.

Іван Чайка, історик-краєзнавець

- Що творилося в роки Голодомору? Перше. Лютенька була серед шести сіл України, які Урядом були занесені на республіканську «чорну» дошку. Чому заносили і що це означало? В селі було закрито все. Закриті магазини, всі продукти вивозили до Гадяча до райцентру. Закриті школи, олійниці і млини. В Лютенці загинуло не менше 2000 людей від голоду. Приблизно одна людина на двір. В нас в селі було 2200 дворів.

Парасковія Павлюк, пережила часи Голодомору 

- У ступі було вже з чого товкти. З берестка листя насушили та в ступі потовкли. Ще туди буряк або гарбуз, щоб воно трималося. Ліпили з цього ліпеники. Називали галетами. Сім'я була велика. 6 душ. Всим розділять. Кому два, кому і три, може, попаде. І було, ділиш той галет: на сніданок, на вечерю, на обід. Та все з'їси. Помирали, і на вулицях помирали. На ходу. Йде-йде, падає під тином – доходить. 

Стрічка новин