Тотальні знижки чи маніпуляція

23 листопада в Україні – «чорна п’ятниця». 30, 50 та навіть 70% знижки цього дня обіцяють покупцям у магазинах. Як Полтава організувала грандіозний розпродаж та чи дійсно вигідно робити покупки в «чорну п’ятницю» – в одному із торгових центрів міста перевірила Ірина Щербак.

З самого ранку в одному з торгових центрів міста людно. Вітрини завішені плакатами – знижки до 30, 50 та навіть 70%. А в магазинах – довжелезні черги. 

Полтавка Світлана Кириченко чекала на «чорну п’ятницю». Нещодавно вона повернулась з Кіпру. Тому хоче знайти в магазині рамку для фото. 

Світлана Кириченко, полтавка

- Я зранку подивилась і Інтернеті, де що відбувається. Адже ми ще й телевізор вибираємо. Зараз підемо ще купляти. А в цьому магазині я хотіла б купити щось, щоб зробити пам’ятне фото про свою мандрівку на Кіпр. В мене дуже гарні фото. Я шукаю рамочки для того, щоб їх помістити.

До «чорної п’ятниці» магазини починають готуватись заздалегідь: необхідно змінити цінники та розкласти товар. 

- Загалом будь-що, підставки, знижка неймовірна 50%. Ось цей кухонний стіл, погляньте самі, – 2250 грн, коштував 4 000 тисячі. Тобто, ніякого обману, знижки справді шалені – до 70%.

Цього дня, розповідають продавці, кількість відвідувачів в рази більша. 

Руслан Халіщенко, адміністратор магазину

- Щойно ми відкрили вітрину, і дуже великий потік покупців до нас направився. Це дуже чудово. І справді, сьогоднішні дні відрізняються від будніх днів.

В Україні «чорна п’ятниця» з’явилась не так давно. Тому, розповідають експерти, ще не набрала такого ажіотажу, як в країнах Європи чи США. Здебільшого справжні знижки можливі у великих мережах чи ТРЦ. 

Олексій Станчевський, експерт 

- В Україні, звичайно, люди ще не знають, що можливі такі знижки. Тому часто магазини просто дурять. В переддень просто збільшують вартість, а потім пишуть, що в них знижки. Інша модель, яку в нас використовують в магазинах, це коли знижки ставлять на неходові товари, або товари несезонні. Побутову техніку, електро-техніку, мобільні телефони, гаджети. Це те, що вигідно зі знижками можна купити в цей день. Якщо це одяг, то це великі мережеві магазини, які присутні в торговельних центрах.

Психологи ж зазначають: надмірна та яскрава реклама впливає на підсвідомість людей. Тому у більшості випадків покупки є необдуманими чи непотрібними. 

Каріна Тиморська, психолог 

- Основне правило «чорної п’ятниці», якщо ви хочете не тільки економити кошти, а й витратити їх обдумано, – це все-таки аналізувати. І перед тим, як іти до магазину, складати собі список.

Світлана Кириченко знайшла товар, який хотіла придбати, та ще й зі знижкою у 50%. 

Світлана Кириченко, полтавка

- Вона коштувала 249 гривень. А сьогодні я взяла за 125.

Стрічка новин