Екологічний патруль – у Полтаві

Це організація, яка слідкує за станом екологічного та санітарного стану міста. Створити її у Полтаві запропонувала місцева жителька, подавши петицію до міської ради.

Це – мешканка Полтави Ганна Карнаух. Місяць тому вона подала петицію до міської ради. В ній запропонувала ввести покарання у вигляді штрафу за викидання сміття у невстановленому місці та створити сміттєву поліцію, так званий «Екопатруль».

Ганна Карнаух, полтавка

- Взагалі-то в нас давно в Полтаві багато сміття. В нас була дача на Вороніна. Ми приходили на річку, і я не могла там купатися, поки не приберу. Чотири тижні тому ми їздили у ліс.

Пані Ганна каже: їздили з родиною відпочивати. Cаме ця поїздка і спонукала до дій у боротьбі зі сміттям. 

Ганна Карнаух, полтавка

- Зайшли у ліс, і одразу побачили велику мертву собаку, закутану в килим. Пішли далі. Людей було багато, погода була гарна. Далі там був умивальник, який викинули, це дуже дивно виглядало. Потім якесь будівельне сміття.

Захаращені сміттям місцевості вразили жінку. І таких в Полтаві – не мало. Головна причина – люди викидають побутове сміття просто на вулицях, вивозять до лісосмуг. Зараз петиція пані Ганни перебуває на стадії підписів. Набрала 91 голос. Для того, щоб її розглянули, треба щонайменше 250. Ми спробували розібратися, чи таки треба Полтаві Екопатруль?

Щоб зрозуміти масштаби екологічної проблеми у Полтаві, ми звернулися до Департаменту екології у Полтавській області. Там розповіли: організація слідкує за шкідливими викидами в атмосферу, за забрудненням водних ресурсів. Ситуація зі сміттям не менше їх турбує. Адже воно стає причиною забруднення не тільки міста, а й впливає на екологію вцілому.

Олександр Ткаченко, заступник директора Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської ОДА

- На фоні всієї області Полтава – чистіше місто. Основні забруднювачі, скажемо, ми самі, населення Полтави, тому що є випадки, що госпобутові стоки з приватних секторів виведені десь у рівчачок. Часто-густо замість контейнера, яких сьогодні – у достатній кількості. Є тільки проблеми з автомобілями, які невчасно спорожнюються. Людина кидає біля контейнера.

До обов’язків Департаменту екології входить контроль і перевірка екологічного стану міста. Штрафувати та карати за викинуте сміття на вулиці мають право в іншій організації. Це – інспекція з благоустрою та контролю за екологічним і санітарним станом міста. Ми звернулися туди з питанням: чому мешканці пропонують створити Екопатруль, якщо в обов’язках інспекції є ті самі повноваження.

Руслан Редько, заступник начальника Інспекції по контролю за благоустроєм

- Якщо хтось порушує правила благоустрою міста, до тих ми застосовуємо спочатку припис, потім вже – адмінматеріали. Правила благоустрою стосуються як громадян, так і підприємців. На сьогоднішній день це сім чоловік, це інспектори, які працюють в місті. В інспекції мало людей. На наступну сесію винесуть питання про збільшення кількості інспекторів.

Руслан Редько з вимогами петиції щодо створення Екопатруля згодний. Каже: наразі інспекція сама з контролем міста не справляється.

Руслан Редько, заступник начальника Інспекції по контролю за благоустроєм

- Якщо буде якась громадська організація, яка нам допомагатиме у наведенні порядку, то ми тільки «за».

Досвід інших країн показує; така форма прояву громадянської ініціативи, як екологічний патруль, ефективна в питаннях охорони навколишнього середовища. В Україні Екопатруль тільки запроваджується. Наприклад, у Дніпрі. Інспектори борються зі спалюванням опалого листя, несанкціонованими звалищами. Також мотивують містян не залишатися байдужими до порушення екологічного законодавства: дніпряни, котрі помітять халатне ставлення до природи і викличуть поліцію, отримають приємний бонус у розмірі 100 гривень. Ми зв'язалися з представником організації телефоном.

Тетяна Лампіка, керівник ГО «Екологічний патруль» у Дніпрі

- Весь статут наш прописаний у рамках природоохоронного законодавства. Тобто, ми на себе як громадське формування беремо зобов’язання по охороні навколишнього середовища, участь у засіданнях комісій всіх рівнів, допомога органам поліції та інспекції з екології для або припинення, або запобіганню екологічним злочинам.

З початку існування їх організації стан порядку у місті покращився. Ганна Карнаух каже: сподівається на розгляд петиції та подальші зміни в екологічному та санітарному стані Полтави.

Ганна Карнаух, полтавка

- Щось треба з цим робити, повинна бути якась програма. Далі вже не можна так жити.

Стрічка новин