Писати і говорити по-новому

Головна особливість розробленого на основі української традиції правопису – наявність варіантів у різних випадках вживання певних літер. Цей проект пропонує і нові правила написання слів, які узвичаїлись в українській мові. Які саме зміни пропонують науковці, дізнавалася Марина Покшіна.

 Основна мета нового правопису – позбавити мову російських нашарувань, урахувати новітні мовні явища, які виникають у різних сферах життя українців. Спеціальною комісією було запропоновано 22 зміни до правопису. Мають вони власне українські риси. 

Микола Степаненко, ректор ПНПУ ім. В.Г. Короленка

- Це ті, які притаманні тільки українській мові і нема в інших мовах. Чергування «о» з «и», «стіл»-«стола», «віл»-«вола». Ці етимологічні «о» та «е» чергуються у відкритому складі, чергуються з «і» у закритому складі. Це явище властиве тільки українській мові.

Також науковці переконують у правильності написання літери «и» на початку слова.

- Коли людина говорить «индик» або «инший», це помилка?

- Якщо на сьогодні, то так, це помилка, але ми говоримо у живому мовленні ця традиція послідовно витримується. Якщо говорити про проєкт найновішої редпкції, у якому буде запропоновано вживання початкового «и» в деяких словах, тоді це буде не помилка. 

Також літера «ф» матиме варіанти іншої вимови. Бо вона нехарактерна для української мови. Можна сказати і міф, і міт. Афіни і Атіни. Передбачені зміни і в прізвищах прикметникових походжень. Крутой, Трубецькой замінюємо на Крутий, Трубецький. ГРАФІКА Але є один виняток – Толстой.

Ірина Солончук, методист вчителів української мови Полтавського міського методичного кабінету

- Ми звичайно за зміни, ми звичайно за оновлення чинного правопису, але треба, щоб було менше цих винятків з правил. Тому що ну чому тоді Толстой є винятком? Або пропонують написання «екс», «віце» – разом, а ми звикли їх писати через дефіс. Але знову ж таки, тут є один виняток: контр адмірал пропонують писати через дефіс.

В іншомовних іменах та прізвищах людей ГРАФІКА дозволяють вживати як «г», так і «ґ». Тобто, помилкою не буде написання слова Гете та Ґете.

Ці нововведення відновлять українську мову від насичення її русизмами.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію