Орнаментальні кахлі Полтавщини

Така назва виставки у Полтавському Краєзнавчому музеї, що відкрилася 5 жовтня. Представлені роботи з горілого фонду. Це – колекція, яка постраждала у пожежі під час Другої світової війни. Експонується 30 робіт полтавських майстрів XVIII-XX століть.

Це – кахлі Полтавщини XVIII-XX століть. Їх на виставці 30, і об'єднані вони назвою «Орнаментальні кахлі Полтавщини». Експонуються найяскравіші зразки пічної. Працівники наукового відділу діляться: презентовані роботи взяті з горілого фонду. На виставці вони вперше після реставрації. Останню проводили історики – Тетяна Клименко та Наталія Кондратенко. 

Наталія Кондратенко, завідуюча сектором науково-дослідного відділу фондів Полтавського Краєзнавчого музею

- Більшість предметів мали значне загальне забруднення, тому потребували ґрунтовного очищення різними хімічними методами, закріплення поверхні, адже полива значно поруйнувалася у вогні, та реконструкцію орнаменту. Була проведена значна наукова робота для того, щоб відновити орнаменти, типові для Опішні, для Миргорода, для Полтавщини загалом.

Завідуюча науково-дослідним експозиційним відділом Краєзнавчого музею Марія Пісцова розповідає про відомих кахлярів Полтавщини. Говорить: представлені роботи братів Чумаченків, але є і невідомі автори.

Марія Пісцова, завідуюча науково-дослідним експозиційним відділом етнографії Полтавського Краєзнавчого музею

- Найпоширеніші з них представлені – це теракотові, які мають і геометричне ліплення, сонячні знаки, поширені такі хрещаті, рельєфні оздоби різного типу. І також і полив'яні, зокрема, – це традиційна зелена поливаю.

Застосовували кахлі для печей і грубок, відомі вони з часів Київської Русі. Спочатку мали форму горщика, згодом – циліндра. Їх вмонтовували у стіни так, щоб дно оберталося до вогню. У декорі фасаду Краєзнавчого музею до цього часу вмонтовані кахлі XVIII століття. В одному із залів є постійно діюча виставка кахлів. Ця ж триватиме до кінця року. Працівники наукового відділу обіцяють додавати до колекції нові зразки.

Стрічка новин