Воздвиження Хреста Господнього: традиції, прикмети, заборони

Воздвиження Хреста Господнього: традиції, прикмети, заборони

 27 вересня православні українці відзначають Воздвиження Чесного і Животворного Хреста Господнього. У народі його називають Здвиженням. 

Церковні легенди пов’язують це свято з римським імператором Констянтином І Великим. У 311 році перед вирішальною битвою за престол він побачив на небі хрест з написом: Цим перемагай! А вночі Костянтину уві сні явився Ісус Христос і наказав зробити військовий прапор з таким хрестом. Він так і вчинив. Перемігши у битві свого ворога Максенція, він наказав вкласти прапор, який приніс перемогу, в руки своєї статуї на площі Риму. 

Після того, як у 323 році Костянтин став одноосібним правителем Римської імперії, він вирішив знайти головну святиню християн. З цією метою він направив до Єрусалиму свою матір – царицю Олену. Вона знайшла три хрести. Щоб зрозуміти, який з них є животворним, патріарх Єрусалимський Макарій наказав по черзі прикладати хрести до мерця. Лише після прикладання до третього хреста мертвий чоловік ожив. 

Імператор Костянтин звелів спорудити в Єрусалимі величний храм на честь Воскресіння Христового, що будувався 10 років і був освячений 26 вересня 335 року. А наступного дня – 27 вересня – встановили святкування на честь Воздвиження Хреста Господнього. 

Традиції та заборони на Здвиження 

  • У народі говорили, що на Воздвиження осінь літо відсуває. За три дні до свята прибирали всі овочі з корінням, щоб ранкові заморозки не знищили урожай. 
  • Також після 27 вересня починали садити яблуні та смородину – це можна робити приблизно до середини жовтня. Селяни займалися заготовками капусти на зиму і часто робили це разом, організовуючи так звані капустяні вечірки. 
  • Старалися на планувати важливих справ на Воздвиження, оскільки вони могли закінчитися невдало. У цей день птахи починають відлітати у теплі краї, а усі гади земні (змії, вужі, ящірки) ховаються в нори. Тому заборонялося до лісу ходити, щоб гадюки не затягнули до своєї ями. 
  • Якщо ж змія вкусить людину, то їй закриті двері до вирію, і вона замерзне узимку. Слідкували 27 вересня і за погодою. 
  • Якщо на Воздвиження гуси високо летять – навесні буде велика повінь, і навпаки, а як дме холодний вітер – літо буде теплим.

Стрічка новин