Де в Україні дихати легко?

Українські геофізики вважають – в Горішніх Плавнях. Тут – найчистіше повітря, кажуть фахівці. Всі дані отримали з дослідження стану забруднення навколишнього середовища Центральної геофізичної обсерваторії України. А яке повітря в інших містах Полтавщини?

Інформація про дані досліджень з'явилася ще влітку. Про неї повідомляли різні ЗМІ. Найменш забруднене повітря в січні-червні 2018 року було в таких містах, як Горішні Плавні, Ізмаїл, Світловодськ, Чернівці та Харків. Визначають на формальдегід, діоксид азоту, фтористий водень, пил та оксид азоту. 

Комплексний індекс забруднення атмосферного повітря міст України у першому півріччі 2018 р. склався таким чином.

Горішні Плавні – 2,0

Полтава – 5,2

Кременчук – 6,5

Кременчук має високий рівень забруднення. Цьому сприяли різні чинники, серед яких – і пожежі. Питання екології неодноразово обговорювалися. 6 вересня у виконавчому комітеті Кременчуцької міської ради відбулося ще одне засідання. На порядку денному – причини пожеж на ставку випарнику, які виникали у серпні. 

Серед присутніх – і рятувальники.

- За цей період виникло 37 пожеж, із них 23 пожежі – в екосистемах – це горіння лісової підстилки. Таких пожеж було 2. Сухої трави – 18 пожеж. Сміття на відкритих територіях – 3 пожежі. Крім цього, велика дуже кількість пожеж була в Кременчуцькому районі. В екосистемах – більше 40 пожеж.

У Кременчуці багато підприємств, не тільки великих, а й малих. Вони і є причиною неприємного запаху у повітрі і наносять шкоду екології. Чиновники Кременчука вважають, що вивчати стан атмосферного повітря та викиди підприємств необхідно не тільки в районі північного промислового вузла, а й по всьому місту.

А це вже Полтава. Тут рівень забруднення нижчий. Всі показники отримують тут. Це лабораторія по спостереженню за забрудненням атмосферного повітря Полтавського гідрометцентру.  

- Ми беремо сорційну трубку. Кожна трубку пропитується спеціальним розчином, який поглинає тільки діоксид сірки з повітрям. Це ми припитуємо, та витираємо, та відправляємо на пости. На постах через цю сорбційну трубочку протягується повітря, потім приносять нам в лабораторію.

Спостереження у лабораторії ведуться цілодобово. Заміри беруть із різних ділянок міста. Спостережники проводять таку процедуру 4 рази на добу. 

Тетяна Базилевич, начальник лабораторії по спостереженню за забрудненням атмосферного повітря Полтавського гідрометцентру  

- Пости наші розташовані в мікрорайоні Алмазний біля Універсаму. Потім мікрорайоні Зіньківському біля ТРЦ «Київ». Умовно чиста зона – це парк «Перемога» і Супрунівський промвузол по вулиці Маршала Бірюзова.

Наступний етап проходить у приладі, що має назву КФК-3. Тут визначають щільність розчину. 

- А потім в нас є переводні графіки, по яких ми визначаємо концентрацію діоксиду сірки чи іншої шкідливої речовини в атмосферному повітрі.

Після визначення щільності визначають концентрацію шкідливих речовин. 

- На кожну домішку у нас є свій переводний графік. Калібрувальний він називається. Значить, по цьому калібрувальному графіку ми беремо щільність. Наприклад, от у нас 0,01 щільність, то це буде відповідати 0,14.

У лабораторії проводять хімічний аналіз на різні шкідливі домішки. 

Тетяна Базилевич, начальник лабораторії по спостереженню за забрудненням атмосферного повітря Полтавського гідрометцентру  

- Нами було установлено 5 пріоритетних шкідливих домішок в повітрі. Це формальдегід, оксид вуглецю, оксид азоту, діоксид азоту та пил.

На основі отриманих даних створюють екологічні бюлетні. Результати, які підсумовують за місяць, направляють в Інспекцію по благоустрою та Міністерство екології. 

У Полтаві найбільшою причиною забруднення повітря є автотранспорт.

Стрічка новин