Полтавці найбільше переймаються низькими зарплатами і пенсіями

Такі результати соціологічного дослідження, яке провела громадська організація «Погляд». Мешканці міста не довіряють пенсійній реформі і низько оцінюють рівень її впровадження. Так само респонденти не вірять у можливе покращення медобслуговування завдяки медичній реформі. Вивчаючи думки полтавців, фахівці «Погляду» розробили конкретні пропозиції до Кабінету Міністрів та Верховної Ради України. Їхні напрацювання оприлюднили на прес-конференції керівника ГО «Погляд» Олександра Залужного та народного депутата України Наталії Веселової.

Минулого тижня Центр громадського моніторингу «Погляд» провів чергове соціологічне дослідження. 2 тисячі респондентів висловилися щодо проблем, які найбільше хвилюють їх. З’ясувалося, політика для людей – далеко не на першому місці.

Олександр Залужний, керівник ГО «Центр громадського моніторингу «Погляд»

- Оці політичні битви, які зараз проходять в нашій міській раді, хвилюють, мабуть, більше за всіх керівників тих політичних угруповань і тих політичних сил, які займаються цими питаннями. А полтавці, жителі нашого міста, на перше місце ставлять – це заробітна платня та пенсії, зростання цін, комунальні послуги – оці питання.

У той же час, як показало дослідження, полтавці з недовірою ставляться до пенсійної реформи. Його результати Олександр Залужний представив Наталії Веселовій. До Полтави народний депутат України приїхала з робочим візитом. Вона вже довгий час займається питаннями пенсійної реформи. Говорить: у 2004 році в Україні був прийнятий Закон про загальнообов'язкове пенсійне страхування, який діє до цього часу, відповідно до нього і призначаються пенсії. Проте, зазначає Наталія Веселова, цей закон працює не в повній мірі. Відсутній обов'язковий другий рівень накопичувальної системи.

Наталія Веселова, народний депутат України

- Тобто, зараз люди отримують пенсії із солідарного рівня. Тобто, що відбувається? Солідарність поколінь. Працездатне населення робить внески в Пенсійний фонд, і з цього Пенсійного фонду одразу виплачуються пенсії тим людям, які вже знаходяться в непрацездатному віці. Чим відрізняється накопичувальна система від солідарної? Накопичувальна система передбачає собою формування індивідуального резервного фонду для кожної людини, яке ще не досягла пенсійного віку.

За Законом, який прийняли восени 2017-го, говорить Наталія Веселова, накопичувальний рівень пенсійної системи повинен запрацювати з 1 січня 2019 року.

Наталія Веселова, народний депутат України

- Зараз моя робота направлена на те, щоб нарешті виконавчі органи влади почали виконувати цей Закон. Тому що Верховною Радою України надано доручення – підготувати інструменти для того, щоб накопичувальний рівень запрацював. На жаль, у нас зараз йде боротьба із Міністерством соцполітики, із Комісією цінних паперів, яка буде виступати регулятором на цьому рівні.

У полтавців же накопичувальна система поки що викликає багато запитань. Це експерти пояснюють поверховим знанням її сутності. Тому, на думку Олександра Залужного, населення треба ширше інформувати та роз’яснювати окремі аспекти нагальних проблем. Інші пропозиції щодо пенсійної реформи фахівці «Погляду» вже направили до державних та місцевих органів влади.

Олександр Залужний, керівник ГО «Центр громадського моніторингу «Погляд»

- Я сьогодні підписав відкрите звернення на міського голову Олександра Федоровича Мамая з нашими пропозиціями з пенсійної реформи. Можливо, і міська рада нас підтримає з відповідним зверненням звернеться, спираючись на думку громадськості, направить до Верховної Ради, до Кабінету Міністрів. І таке ж звернення я підписав і до голови облдержадміністрації, голови обласної ради.

Серед пропозицій, зокрема, – встановити залежність розміру мінімальної пенсії від розміру прожиткового мінімуму: пенсія повинна перевищувати його на 20%.

Стосовно перетворень у сфері охорони здоров'я, то, на думку експертної групи, медична реформа у її нинішньому вигляді призведе до загострення соціальної напруги у суспільстві. Відтак, «Погляд» пропонує депутатам розглянути проекти законів щодо впровадження страхової медицини, законодавчо затвердити обсяг фінансування системи охорони здоров'я у розмірі не менше 7% від ВВП тощо.

Стрічка новин