Одинадцяту річницю прийняття основного документу нашої держави – Конституції України – у Полтаві відзначили піднесено та дещо нетрадиційно

Кожен захід, що пройшов у місті цього дня, налаштовував на святковий настрій. А серед новинок святкування хоча б те, що головні урочисті збори цього року вперше пройшли біля пам'ятника загиблим українським козакам.

Розпочалося святкування одного з найважливіших державних свят біля пам’ятника Тарасу Шевченку. Постать Кобзаря вже давно є уособленням української державності, й у день Конституції саме перед ним схиляються полтавці у глибокій шані. Слово цього "апостола правди й науки", як називає митця світ, допомагало усім поколінням українців торувати шляхи становлення української державності, виборювати свою незалежність. Маючи на озброєнні лише пензль та перо, Тарас Шевченко спромігся відродити свій народ й підняти його синів на боротьбу за волю. Народжений кріпаком, Шевченко став національним символом свободи. Рядки його поезій - це суцільний біль, сум та прагнення волі. Нікого не дивує, що літературна спадщина поета Шевченка має могутній вплив й на покоління 21-го століття. І ось вже 192 роки ім’я великого Тараса викликає хвилю запеклих академічних дискусій та політичних дебатів.

Та у день відзначення Дня Конституції представники усіх верств полтавської громади були єдині у прагненні вклонитися генію Шевченка. До підніжжя пам’ятнику лягли квіти від місцевої влади, духовенства, ветеранів, митців, освітян, найменших полтавців.

А ці юні полтавочки – ровесниці нашої Конституції. Як єднання поколінь та світле майбутнє нашої держави вплелися ці образи у канву святкування, яке відбувалося й біля пам’ятника "Українським загиблим козакам". Присутні побачили усі історичні віхи становлення української державності: старий Байда давав настанови маленькому козачку, гуртувалися навколо свого гетьмана козаки, Пилип Орлик міркував над першим документом козацької держави...

Саме той стародавній документ 18 століття й був першою європейською Конституцією, яка закріплювала демократичні права людини, передбачала тригілкову систему влади, декларувала свободу й рівноправність. Озираючись на шлях становлення незалежності України, присутні на святі відзначили, як відобразилися у сучасному документі політичні, соціальні й культурні реалії суспільства. Пригадали й тих, хто утверджував основний документ нинішнього життя.

У день Конституції зазвичай говорять про державність. Але ж ми часто забуваємо, що державність – це усі ми. Тільки наша воля здатна змінити життя на краще, й від кожного з нас залежить, чи будуть виконуватися статті основного закону, як, зрештою, й те, у якій державі і з яким принципами будуть жити завтра наші діти. Бо як не прикро відзначати, а прописані у Конституції закони часто далекі від реального втілення їх у життя.

Стрічка новин