Медична реформа: головний лікар "поділиться" своїми обов’язками

Медична реформа: головний лікар "поділиться" своїми обов’язками

Реформа охорони здоров’я передбачає зміну як філософії управління закладами, так і зміну формальних вимог. 

Сьогодні керівник медичного закладу обов’язково має мати медичну освіту.  Однак не завжди головний лікар може вирішувати економічні та адміністративні питаня. У більшості країн ці функції виконують два різні фахівці. Один з них займається адміністративними та економічними питаннями, а інший відповідає за медичні аспекти. Такий підхід дозволяє з одного боку розвантажити керівника, а з іншого боку залучити фахівців не тільки з медичної освітою до управління закладом. 

За словами експерта з медичної реформи проекту “Медіашкола з Децентралізації. Курс-ІІ”, який реалізує Центр Ейдос за підтримки програми U-Lead Василя Височанського, такий стан справ є неефективним.

“В Україні існує більше 2000 закладів охорони здоров’я державної та комунальної форми власності. В умовах зміни ідеології роботи медзакладів та принципів фінансування необхідне залучення фахівців. А саме тих, які мають досвід і знання роботи в умовах вільного ринку, а не лише постійний бюджетних субвенцій. Головний лікар фізично не може встигати керувати медичною та фінансовою частиною лікарні”, - підкреслив Василь Височанський.

Саме тому в МОЗ підготували зміни до вимог на посади генерального директора та медичного директора. Передбачено існування чіткого розподілу функцій: генеральний директор керує та відповідає за виробничо-господарські питання та фінансово-економічні результати діяльності закладу.  У той же час медичний директор стає більш незалежним від генерального директора. І до його обов’язків стосуються винятково питанняякості медичних послуг та безпеки пацієнтів. 

Передбачається, що зміни вступають у дію з 1 січня 2019 року. Головні лікарі, які вже уклали чи укладуть трудові договори, до того моменту будуть працювати за старою моделлю до терміну, визначеного у договорі. Також варто врахувати, що з 2018 року керівників закладів охорони здоров’я обиратимуть винятково на відкритих конкурсах з залученням представників громадськості, трудового колективу та власника закладу.  

Нагадаємо, МОЗ України переходить на другий етап реформування.

Стрічка новин