МОЗ України переходить на другий етап реформування

Цього разу під прицілом – госпіталі та лікарні. Це складніший процес, повідомили в Міністерстві. Тому спершу вирішили перевірити нову систему в режимі пілоту, для цього обрали Полтавщину. І вже з 2019 року в області діятимуть нові правила. 

Полтавська обласна клінічна лікарня імені Скліфосовського – один із закладів, де будуть впроваджуватись зміни. Наразі лікарня працює у звичному режимі. Пацієнти беруть талончики та йдуть до вузькоспеціалізованих фахівців. 

Лікар ультразвукової діагностики Ніна Порох переконана: нові підходи до лікування змінять роботу медиків.

Ніна Порох, лікар функціональної діагностики 

- Я так думаю, що, можливо, ми будемо працювати більш кваліфіковано, більш якісно. Це дуже добре і для лікарів, і для пацієнтів, і для якісного обслуговування цих пацієнтів.

Якою буде оновлена спеціалізована допомога, до кінця ще ніхто не знає. Адже зараз тільки ведеться обговорення на рівні Міністерства охорони здоров’я. Групи експертів на даному етапі вивчають роботу полтавських лікарень та створюють чітку модель «вторинки». 

Матвій Хренов, радник Міністра охорони здоров’я України

- На основі даних, які були отримані, формується дизайн пілоту. Тобто, що саме буде відбуватись, яким чином будувати ці процеси. Друге, нормативна база для того, щоб це відбулось, потрібно велику кількість нормативних актів приймати, щоб це було в рамках закону. Третє, формуються технічні завдання для тих електронних систем, які будуть працювати. Тому що важливим елементом цього буде звітування. На основі даних і буде здійснюватись оплата.

Головною особливістю реформи стане система фінансування. Зараз медзаклад отримує кошти за кількість ліжок. З настанням змін оплата відбуватиметься за конкретний пролікований випадок. 

Матвій Хренов, радник Міністра охорони здоров’я України

- Ті лікарні, які будуть надавати більшу кількість якісних медичних послуг, будуть більш фінансово-успішними, ніж ті, які цього робити не будуть.

Зміниться й амбулаторна спеціалізована допомога. Без направлення сімейного лікаря пацієнт не зможе піти на прийом до хірурга, кардіолога та інших вузькоспеціалізованих фахівців.  

Олег Петренко, директор Національної служби здоров’я України 

- Саме основне завдання, всі щоб зрозуміли, – будуть правила. Просто, піти без направлення лікаря отримати якусь допомогу на вторинному спеціалізованому рівні не вийде. Відповідно, ми будемо займатися поширенням цих правил, розробкою їх та реалізацією.

Також працюватиме система вільного вибору лікаря. Отримавши направлення, наприклад, до кардіолога, Ви самі обиратимете, до якого фахівця звернутися. В свою чергу лікарі, до яких звертатиметься більше пацієнтів, отримуватимуть вищу заробітну плату.

Олег Петренко, директор Національної служби здоров’я України 

- Пацієнт може вільно обрати, якщо міська лікарня, районна, в Полтаві, наприклад. Він піде туди, де лікар має кращу репутацію, який має кращу професійну підготовку, про якого говорять. І гроші, в межах контракту, підуть саме туди, куди будуть приходити пацієнти. А той, хто не робить, він не отримує ці кошти. Потім керівнику закладу потрібно думати, яким чином підібрати краще персонал, що з цим робити. Тобто, це постійна економічна модель змін, але вона дуже прозора та відкрита.

Щоб отримати фінансування з Національної служби здоров’я України, лікарні мають підписати з нею договір. Перед цим необхідно виконати всі вимоги НСЗУ. Перше – це перехід в некомерційне підприємство. Обласна лікарня імені М.В.Скліфосовського вже почала це робити. 

Олександр Олійник, заступник головного лікаря ПОКЛ ім.М.В.Скліфосовського

- Є рішення про зміну назви, зміну структури лікарні. Зараз ми знаходимось в період реорганізації. Тобто, ми працюємо в цьому плані. З 1 квітня включається новий етап пілотного проекту вже по розрахункам, до того періоду ми будемо готові працювати в цьому плані.

Пілотуватимуть нову модель рік. Якщо реформа буде успішною, в 2020 році її впровадять по всій країні.

Стрічка новин