Чверть куплених українцями ліків не допомагають

Чверть куплених українцями ліків не допомагають

26% грошей, що українці витратили на ліки в аптеках у 2017 році, пішли на препарати, які не допомагають. 

Експерти опублікували дослідження, згідно якого торік українці витратили в аптеках 53,6 мільярдів гривень. З них 13,9 мільярда грн - на ліки, що відсутні в міжнародних клінічних настановах. До таких лікарських засобів були віднесені: гомеопатичні препарати (1,1 млрд грн), фітотерапевтичні препарати (3,2 млрд грн) та лікарські засоби, що не зареєстровані та не використовуються в розвинутих країнах (9,5 млрд  грн). 

Загалом – 3,7 млрд доларів США впродовж останніх 5 років витратили на ліки, які навряд чи комусь з пацієнтів справді допомогли.

Найпопулярнішими групами препаратів без доведеної ефективності у 2017 році стали: нейропротектори та ноотропи – 2,6 млрд грн, гепатопротектори – 1,1 млрд грн, кардіопротектори – 0,9 млрд грн, препарати для лікування ГРВІ – 0,7 млрд грн, хондропротектори – 0,5 млрд грн. Вказані групи препаратів відсутні в міжнародних клінічних настановах та не мають застосування у розвинтих країнах, так як їх ефективність не була доведена. 

А один з найпопулярніших засобів, який часто рекомендують для лікування захворювань головного мозку, порушень кровообігу, діабетичної полінейропатії, виробляють з крові телят. І він відсутній в міжнародних клінічних настановах. Стриманого оптимізму надає той факт, що протягом останніх п’яти років (2013-2017) частка таких лікарських засобів знизилася з 29,7% до 26,1%. Серед можливих рішень, що сприяли цьому зниженню і будуть сприяти йому, стали кроки Міністерства охорони здоров’я України.

Дослідник та експерт з медичної реформи проекту “Медіашкола з Децентралізації. Курс-ІІ” Євгеній Гончар вважає такі кроки важливими для створення якісного та прозорого  фармацевтичного ринку в Україні.

"Найбільш дієвим інструментом до зниження споживання лікарських засобів, що не мають доведеної ефективності та безпечності має стати їх заборона через перегляд їх реєстраційних досьє. Схожа ситуація в 1960-1980 роках була в Сполучених Штатах Америки та європейських країнах, тому і вочевидь нам треба буде пройти цей шлях", -  підкреслив Євгеній Гончар.

Зокрема, вже запроваджено Національний перелік лікарських засобів - списку з 427 ліків, які медзаклади зобов’язані закуповувати на 100%. Там немає ліків з недоведеною ефективністю, як було раніше, - лише якісні та безпечні препарати від поширених та найважчих хвороб. Дозволили застосовувати міжнародні настанови лікування. 

Стрічка новин