Чи будуть у новій українській школі "побори" на ремонт

Благодійну допомогу школі можна надавати винятково за власною ініціативою та на добровільних засадах, коментують фахівці.

Згідно положень Конституції, законів України повна загальна середня освіта є обов’язковою, а держава у свою чергу зобов’язана забезпечувати доступність і безоплатність такої освіти в державних і комунальних навчальних закладах.

У 2004 році Конституційним Суд України виніс рішення, за якими повна загальна середня освіта є обов’язковою і безоплатною, витрати на забезпечення навчально-виховного процесу в державних і комунальних загальноосвітніх навчальних закладах здійснюються на нормативній основі за рахунок коштів відповідних бюджетів у повному обсязі.

Відповідно до чинного законодавства України, держава гарантує усім громадянам України та іншим особам, які перебувають в Україні на законних підставах, право на безоплатне здобуття повної загальної середньої освіти відповідно до стандартів освіти. Держава гарантує також безоплатне забезпечення підручниками (у тому числі електронними), посібниками всіх здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників. Це положення Закону України «Про освіту» підкріплене ще одним рішенням Конституційного Суду України від 21 листопада 2002 року № 18-рп/2002 (справа про безоплатне користування шкільними підручниками), в якому зазначено, що безоплатне користування шкільними підручниками є однією з державних гарантій здобуття обов’язкової повної загальної середньої освіти в державних і комунальних навчальних закладах.

Тому будь-які форми тиску на батьків щодо сплати ними будь-яких коштів чи їхнє примушування до придбання робочих зошитів, підручників, посібників, хрестоматій, телевізорів, комп’ютерної техніки, проведення ремонтів у класах для реалізації освітньої програми закладу освіти та досягнення учнями результатів навчання, визначених державними стандартами загальної середньої освіти, є прямим порушенням законодавства.

Разом з тим, джерелами фінансування закладів освіти можуть бути, у тому числі, добровільні внески у вигляді коштів, матеріальних цінностей, нематеріальних активів, одержаних від підприємств, установ, організацій, фізичних осіб. Але варто зазначити, що батьки можуть надавати закладу освіти благодійну допомогу винятково за власною ініціативою та на добровільних засадах. 

Крім того, згідно чинного законодавства заклади освіти, що отримують публічні кошти, та їх засновники зобов’язані оприлюднювати на своїх веб-сайтах не лише кошторис і фінансовий звіт про надходження та використання всіх отриманих коштів. А й інформацію про перелік товарів, робіт і послуг, отриманих як благодійна допомога, із зазначенням їх вартості, а також про кошти, отримані з інших джерел, не заборонених законодавством.

Експерт з освітньої реформи проекту “Медіашкола з Децентралізації. Курс-ІІ”, який реалізує Центр Ейдос за підтримки програми U-Lead  Наталія Трамбовецька зазначила, що у держбюджеті заплановано близько 400 мільйонів на закупівлю дидактичних матеріалів для перших класів. Відповідно батькам не потрібно витрачати зайві гроші. Загалом, варто користуватися універсальним правилом - критично ставитися до будь-яких «треба» і перевіряти їхню обґрунтованість. 

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію