У Полтаві намагаються відродити музей Патріарха Мстислава

Дім, де жив священнослужитель, нині занепав. Садиба потребує не просто косметичного ремонту, а капітальної реконструкції. Зараз церковна громада разом з архітекторами розробляє проект майбутнього музею. 

- Саме тут він народився. Тут пройшли його дитячі та юнацькі роки. І саме звідси він пішов у великий світ

Архієпископ Харківський та Полтавський УАПЦ Афанасій розповідає про будинок Степана Скрипника. Він відомий як перший православний патріарх України Мстислав. 

Афанасій, Архієпископ Харківський та Полтавський УАПЦ

- Він об'єднав Українську православну церкву єпархії Західної і Центральної України із Харківсько-Полтавською єпархією, яка тоді нараховувала до 700 парафій. Займала територію Харківської, Полтавської, Сумської, Білгородської, Ростовської, Воронезької областей. Тоді відбулося поєднання цих частин у єдину Українську автокефальну православну церкву.

Історична будівля, де жив Патріарх, знаходиться у центрі Полтави. В одній її частині у 90-х роках влаштували народний музей, в іншій – до останнього часу жили люди.

- Ось це - друга половина, яку ми викупили, і вона знаходиться у власності Свято-Михайлівської парафії Автокефальної церкви в місті Полтаві

Сьогодні колись житлове приміщення виглядає так. Пошкоджений дах, а зі стін випадає цегла. У частині, де був музей, - також розруха.

- Музей декілька років тому ще функціонував, допоки ось в цій частині не зруйнувався дах. І ми почали його своїми силами ремонтувати, але, на жаль, стропильна система не витримує (ми буквального минулого року накрили), дах прогинається

Тоді через дірки у стелі вода потрапила на глину. Почалася руйнація приміщення. Нині священики прагнуть провести реконструкцію будівлі. Об'єднати дві її частини в одну та відтворити первісний вигляд.

Афанасій, Архієпископ Харківський та Полтавський УАПЦ

- Це треба обов'язково зробити. Не стільки, як архітектурну цінність, не стільки навіть, як історичну цінність. А як духовну цінність. Тому що тут перебуває дух славетних українців. І Патріарха Мстислава, і Симона Петлюри (його будинок ось був поряд), це його рідний дядько, брат його матері. Тут взагалі козацький дух Скрипників, який дав світові такого славетного свого сина.

Зараз майбутня реконструкція - на паперовому етапі.

Олександр Горай, прес-секретар Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ

- На даному етапі ми працюємо з архітектором для виготовлення передпроектної документації. Будемо знайомити і суспільство з усіма цими кроками, і познайомимо з виготовленим ескізом проекту. І зараз потрібні кошти про сам проект. Для того, щоб ми, виготовивши документацію, розпочали реконструкцію.

Скільки коштів потрібно буде на це, зараз сказати важко. Церковна громада закликає усіх небайдужих полтавців приєднуватися до справи відновлення музею.

Новини Полтави

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію