Її називали Полтавською галушкою та одночасно Королевою екрану

Мова – про Зірку німого кіно Віру Холодну. Днями відзначили 125 років з Дня ії народження. Вона народилася в Полтаві. Про неї знімали фільми, писали книги і на черзі – наступна. Полтавець Сергій Гавриленко пише роман-реквієм про землячку. Його назва – «Серце янгола». Презентація книги відбудеться в Одесі 14 серпня. Про її життя ходять легенди, але якою насправді була акторка німого кіно? 

Це Сергій Гавриленко. Про королеву німого кіно, полтавку Віру Холодну знає все. У кінематографі вже 32 роки і є дослідником її творочості. Зараз чоловік пише роман про акторку.

Дослідив архівні дані та прослідкував за родинними зв'язками Холодної. Внучка Віра Гілберт-Холодна, по лінії доньки Нони, яка проживає в Стамбулі, і стала автором передмови до його роману та консультантом.   

Сергій Гавриленко, історик та теоретик кіномистецтва, професор 

- Вона відписалась мені, я передав їй рукопис роману. Через деякий час відсилає мені: дуже-дуже добре, Сергію, у вас так подробиці. Щоб ви ще хотіли? Я хотів би її вступне слово. Я відправив, вона відредагувала і говорить: друкуйте все і фото.

Сергій Гавриленко вважає, що секрет успіху акторки – у її щирості. 

Сергій Гавриленко, історик та теоретик кіномистецтва, професор 

- Вона просто грала саму себе. Вона не була професійною актрисою, ніколи ніде не вчилася в цьому відношенні. Вона просто грала саму себе. Те, що вона проживала в житті, те й відображала на екрані.

У своїй колекції має безліч фото та книг.

- «Великий кінемо». Так тоді називали німий кінематограф, або ж великий німий, як тоді почали називати. 1908-1919 роки. Каталог фільмів, які збереглися в Росії. В цій книзі, а що дуже добре – найповніший каталог, при тому, не просто назви фільмів, а з описом картин. Ось: фото, описи, якісь резюме та статті з преси.

В обласній бібліотеці імені Гончара теж знають та шанують зірку німого кіно. До річниці підготували викладку літератури. 

Владислава Дудник, практикантка, представник Полт.обл.бібліотеки для юнацтва ім.О.Гончара 

- Матеріали, починаючи від біографічних даних про життя Віри Холодної. Це розповіді про її творчий шлях, як вона почала свою акторську кар'єру. Які труднощі та успіхи були на її шляху. І в чому ж головна загадка та головний секрет її магнетичності та визнання мільйонами.

Ось це кадри з фільму «Мовчи, печаль, мовчи». Тут Віра Холодна грає Полу, дружину скрипаля-еквілібриста Лоріо. 

Для актора Івана Говорова з Полтавського драматичного театру імені Гоголя Віра Холодна теж є важливою. Їх поєднує сцена та наука від Станіславського. 

- Як ви оцінюєте її гру як сучасний актор?

- Ви знаєте, вона весь час органічна. Вона весь час справжня. Говорять, що неможливо переграти кота чи собаку, але вона не ставила таку мета, а просто жила в кадрі.

Чоловік передивився всі кінострічки, пов'язані з акторкою. 

Іван Говоров, актор Полтавського театру ім.М.Гоголя 

- У неї завжди був наповнений погляд, бо цей погляд дивився не тільки в кадр, камеру, а скільки всередину подій, себе самої та того, що відбувається не тільки в ній, а й навколо. Вона вміла зачепити те спільне, що всіх хвилювало.

А тим часом Сергій Гавриленко готує свій роман до презентації. Роман-реквієм побачить світ 14 серпня в Одесі.

Стрічка новин