Хрест як мистецтво

У Полтаві зібрали більше тисячі хрестів з усієї України. Їх презентували полтавцям в Краєзнавчому музеї. Експозицію привезли з єдиного в країні і всій східній Європі Музею Хреста.

- Більш-менш класична форма хрестиків на кінцях. Два хрестики, вони символізують жінку, жіночий початок праматір.

Ось це саморобна хрестова згарда Латунь. Таких в Україні всього три. Її виготовляли гуцульські чоловіки та дарували своїм жінкам як прикрасу, розповідає історик, колекціонер Віктор Векленко. Він і привіз експонати до Полтави.

Віктор Векленко, колекціонер, історик

- Ми зараз починаємо осінній цикл виставок. Ми привезли більше 1100 хрестів з 20 областей України. Від часів Візантії і Київської Русі, і фактично по сьогодення.

Серед експонатів – і стенд з полтавськими хрестами. Колекціонер говорить: історики припускають, одні із видів сакрального знаку зародився саме на Полтавській землі. 

- Цілком можливо, що це жіночі прикраси, які пов’язані саме з Полтавщиною. Два різновиди, які йдуть з Полтавщини, - це рясні хрести, вони ж прості і хрести зі скляними вставочками.

Серед гостей, котрі відвідали виставку, – і настоятель Свято-Успенської церква протоієрей Миколай Храпач. Священнослужитель розповідає: для всього християнського світу хрест є символом віри.  

протоієрей Миколай Храпач, настоятель Свято-Успенської церкви

- Враження дуже серйозні, тут представлені давні хрести. Вони мають своєрідну духовну силу і показують нам велич віри нашої.

Триватиме експозиція 3 місяці, тому всі бажаючі зможуть переглянути її в Краєзнавчому музеї.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію