Полтавська обласна рада на сесії видала 14 спецдозволів газовидобувним компаніям

«Добро» на дослідно-промислову розробку з подальшим видобуванням природного газу, конденсату та нафти низка фірм отримала без проведення аукціону. До цього часу протягом кількох років усі подібні звернення від компаній і державних, і приватних у відповідь чули лише відмову.

На засіданні 20-ої сесії Полтавської обласної ради найбільш резонансними стали питання надр. Чи погодять депутати надання дозволів на розробку родовищ газовидобувним компаніям на території нашої області, було головною інтригою сесії. 

За 14-ти зверненнями компаній депутати проголосували позитивно. Ця позиція обранців здивувала журналістів, присутніх на сесії. Тетяна Цирульник, головний редактор інтернет-видання «Коло», протягом трьох років не пропускає жодного обговорення питань щодо надання дозволів газовидобувним компаніям. Говорить: до цього часу дозвіл отримала тільки одна з них, решті відмовляли. Зараз же – небачена одностайність, до того ж – без проведення аукціонів.

Тетяна Цирульник, головний редактор інтернет-видання «Коло»

- Депутати одностайно, і 6 липня на комісії, і сьогодні проголосували за видачу погоджень маловідомим фірмам. Не хочуть співпрацювати з державною компанією, але видають погодження маловідомим незрозумілим фірмам. Подивимося, чим це все завершиться.

Олександр Залужний, керівник Центру громадського моніторингу «Погляд», в минулому очолював обласну комісію з питань використання надр. Йому з колегами також доводилося приймати рішення щодо погодження таких дозволів, проте, каже, їхня позиція не була такою категоричною, як у нинішньої ради.

Олександр Залужний, керівник ГО «Центр громадського моніторингу «Погляд»

- Ми надавали згоди фактично абсолютно всім компаніям, які приходили і зверталися до обласної ради, ми погоджували їм ці дозволи. Єдина була вимога, щоб вони уклали договір про співпрацю і про свій соціальний внесок, брали на себе відповідальність за ті території, за розвиток тих територій, на яких вони планували видобувати нафту і газ.

Так звані «соціальні угоди» ніби-то передбачені у 14 новоспечених дозволах. Про це кажуть в обласній раді.

Олександр Біленький, голова Полтавської обласної ради

- Сума соцдоговорів, яку нам запропонували, але ми ще не підписали, – це 15 млн гривень. Це – бонус, який йде в бюджет області, крім того, що офіційних платежів, які підуть в бюджет держави, в місцеві бюджети. Так само, як було з Арабським Альянсом, з Арконою. Вони заплатили бонус в обласний бюджет.

Як би там не було, у громадських організацій поспіх та небувала одностайність, з якими було прийнято рішення на сесії, викликає недовіру та сумніви щодо компаній, які їх отримали.

Олександр Залужний, керівник ГО «Центр громадського моніторингу «Погляд»

- Я детально проаналізував, хто стоїть за цими компаніями. Дійсно, це бувша компанія Голден Деррік, яка заснувала нові компанії, передала їм права на свої ліцензії, які вона відстоювала в суді. Я тільки «за», якщо в нашу область зайдуть потужні інвестори, якщо в нашій країні буде видобуватися газ, нафта, газовий конденсат. Це – енергонезалежність, але єдине, що мене стримує, – це те, що всі ці абсолютно компанії, які вчора отримали погодження від обласної ради, пов'язані з одним олігархом.

Олександр Залужний вважає: необхідно, навпаки, зацікавити та привернути увагу більшої кількості інвесторів. Це створить здорову конкуренцію, яка піде на користь галузі і дозволить знизити ціну для споживача.

Стрічка новин