Польський досвід у відновлювальних джерелах енергії – у Полтаві

В аграрній академії близько 10 років застосовують сонячні колектори для нагріву води в гуртожитках. Цей процес має не лише побутову мету, а й навчальну та наукову. Роботу колекторів, їхню продуктивність та ефективність контролює лабораторія відновлювальних джерел енергії, що діє при виші.

Коли міжнародна співпраця приносить користь. Україно-польська дружба дозволила Полтавській державній аграрній академії започаткувати спільний проект із застосуванням відновлювальних джерел енергії.

Олег Горб, проректор ПДАА

- 2009 року одному із наших викладачів, професору Калініченко Антоніні Володимирівні, пощастило зустріти фахівця в галузі саме таких сонячних колекторів, сонячних батарей, відновлювальних джерел енергії в м. Краків (Польща). Це – Ришард Титко. Вони започаткували цей проект, і в 2010 році у нас з'явилися перші сонячні колектори, які нам подарували польські фірми.

Перші два сонячні колектори з'явилися на даху гуртожитку, де зараз проживають іноземні студенти. За рік проект розширився, і вже покрівлю будівлі, де розташовується лабораторія відновлювальних джерел енергії, прикрасили 7 нових панелей. Вони – різного типу та конфігурації. 6 із них допомагають отримувати гарячу воду, один – виробляти електричний струм.

Олег Горб, проректор ПДАА

- Завдяки оцій лабораторії, оцим сонячним колекторам, які тут є, наші всі дівчата, які проживають у п'ятому гуртожитку, а це – гуртожиток, здебільшого проживають студенти економічних спеціальностей, а там більше дівчат, вони мають можливість, незалежно від того, працює наша котельня, чи не працює наша котельня, мати гарячу воду цілодобово протягом періоду з квітня по жовтень.

Проте ці колектори, кажуть в академії, – лише «верхівка айсберга». Серце усієї системи – у цій кімнаті, в лабораторії відновлювальних джерел енергії.

Володимир Калініченко, керівник лабораторії енергозбереження та відновлюваних джерел енергії ПДАА

- Колектори слугують як теплообмінник. Вони сприймають тепло, і віддають його рідині. Ця рідина циркулює по циркуляційному контуру і поступає у баки-акумулятори. Там теж є теплообмінник, який вже віддає тепло воді, яка нагрівається, гарячій воді.

Баки розраховані на тонну води. Увесь процес керується автоматично. 

Володимир Калініченко, керівник лабораторії енергозбереження та відновлюваних джерел енергії ПДАА

- У такий день, як сьогодні, фактично це два об'єми. Якщо у нас тонна води, то зараз десь півтори тонни можна за день нагріти – від початку до кінця. Тобто, від температури 10-12 градусів, яка надходить з мережі, до 45 градусів.

З квітня по жовтень сонячної енергії вистачає для нагріву воду. А от за відсутності або незначної кількості сонця доводиться застосовувати тепловий насос.

- Тепловий насос, використовуючи в якості джерел енергії низькопотенційні джерела, такі як повітря, вода, грунт, він відбирає у них енергію, і практично три чверті енергії – це дармова температура.

Лабораторії, аналогічні полтавській, є також у Кракові та Дрездені. Завдяки спеціальним контролерам вони поєднані. Відтак, німецькі та польські фахівці, можуть отримувати дані про роботу сонячних панелей в Україні у своїх лабораторіях.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію