МОН України провело антидискримінаційну експертизу шкільних підручників

Під час перевірки фахівці знайшли багато недопустимих слів, а саме – расистських висловлювань. Також експерти пропонують замінити слово «батьки» на «рідні», адже не всі діти виховуються у повних сім’ях. Більше про висновки антидискримінаційної експертизи – в сюжеті Ірини Щербак.

Виправити всі випадки дискримінації в шкільних підручниках, які готуються до друку за державні кошти. З такою метою Міністерство освіти і науки України провело антидискримінаційну експертизу навчальної літератури. Перевірка показала, що в навчальних підручниках використовується багато недопустимих слів, зокрема, висловлювання расистського забарвлення.

Олена Харченко, директор Департаменту освіти і науки Полтавської ОДА

- Звернули увагу на такі слова, які принижують гідність людей, їх теж потрібно прибрати з підручників, це такі, як «негри», «цигани». Такого не має бути, дитина повинна розуміти, що люди всі рівні.

Також експертиза показала, що в старих підручниках не зображуються люди з інвалідністю, а їх в нашій державі – 2,5 мільйона. Саме тому планують додати розповіді про людей з інвалідністю до книг. Окрім цього, фахівці радять змінити слово «батьки» на «рідні», адже близько 3 мільйонів дітей проживають в неповних сім’ях. 

Олена Харченко, директор Департаменту освіти і науки Полтавської ОДА

- Ведеться робота по тому, щоб привезти підручник максимально, щоб кожна дитина бачила своє відображення в цьому підручнику, своє життя. Особливо дітки з особливими освітніми потребами, особливо діти, у яких батьки загинули в зоні АТО, або з інших причин їх виховують інші рідні. Дитина має відчувати себе повноцінною.

Також експерти вважають недопустимим вислів «солов’їна мова», в ньому вони вбачають прояви дискримінації за етнічною ознакою. Через це в соціальних мережах люди почали висловлювати своє обурення. Міністр освіти і науки Лілія Гриневич одразу відреагувала на такі висновки експертів. На офіційному сайті містерства повідомляється. 

«Це поняття «солов’їна мова» стосовно української мови треба використовувати, можна і треба. Це вже поетична традиція, що стала частиною нашої культури. І саме тому я як Міністр дала доручення повернути ці методичні рекомендації для аналізу і доопрацювання», - пояснила Лілія Гриневич.

Голова Гадяцької райдержадміністрації та представник політичної партії «Народний фронт» Олексій Матюшенко повністю підтримує антидискримінаційну експертизу. Говорить, з 1 вересня діти підуть до нової української школи, тому такі зміни необхідні для повноцінного навчання в нових умовах.

Олексій Матюшенко, голова Гадяцької РДА, представник політичної партії «Народний фронт»

- Кожна людина має право на життя - це гарантія Конституції, і ніхто нікого не має права принижувати. Тому це дуже гарний крок, і держава платить кошти, держава повинна, перш за все, давати свою стратегію розвитку. Вірно, що ця експертиза підручників зроблена. Щоб була сильна нація, потрібно дітей виховувати з молоду.

Наразі відбувається доопрацювання шкільних підручників. З початком навчального сезону, повідомляють освітяни, діти мають отримати нову навчальну літературу.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію