Українська психіатрія: перші кроки до створення судових лікарень

Українська психіатрія: перші кроки до створення судових лікарень

Судові лікарні об'єднуватимуть у рамках одного закладу чотири режими спостереження.

Місяць тому набули чинності зміни до закону «Про психіатричну допомогу», розроблені відповідно до рекомендацій Комітету ООН з прав інвалідів та Європейського суду з прав людини. Про найбільш суттєві новації розповіла доктор медичних наук, директор Українського науково-дослідного інституту соціальної і судової психіатрії та наркології Міністерства охорони здоров’я Ірина Пінчук.

Так, створено підґрунтя та дещо інший акцент стосовно надання допомоги пацієнтам, які вчинили правопорушення та підлягають примусовим заходам медичного характеру. Зроблено перший крок, спрямований на реформування та створення в майбутньому в Україні судових лікарень, які об'єднуватимуть у рамках однієї установи всі чотири режими спостереження: амбулаторний та три стаціонарних — звичайний, посилений, суворий.

За словами Ірини Пінчук, в Європі процес створення таких лікарень тривав близько 10 років. 

«Слід зазначити, що для вирішення питання створення судових лікарень, одного закону мало, — зауважила Ірина Пінчук. — Потрібна потужна нормативна база, що має включати постанову Кабміну. Оскільки надання допомоги таким пацієнтам перебуває не лише в компетенції МОЗ, а й Міністерства соціальної політики, Генеральної прокуратури, Міністерства внутрішніх справ тощо, а також низку наказів цих міністерств».

Пацієнти, які здійснили правопорушення, перебувають у спеціальних лікарнях із власними реабілітаційними програмами. Тобто, у рамках однієї лікарні, пацієнт перебуває почергово на всіх режимах спостереження.

Стрічка новин