Купальська ніч - чарівна ніч

Купальська ніч - чарівна ніч

У ніч проти 7 липня, українці традиційно святкують прихід свята Івана Купала. Цю ніч ще називають Купальською, адже цей період славиться особливими магічними обрядами. 

Цієї ночі люди збираються біля відкритих природних водойм: на березі розпалюють багаття, як символ очищення, стрибають через нього в парі з коханими, аби ніколи не розлучатися та очиститися, оздоровитися, зберегти красу та молодість. 

Також дівчата плетуть вінки з польових квітів та пускають їх за течією по воді. Це таке собі ворожіння на судженого – якщо її вінок знайде на іншому березі хлопець – за нього вона і вийде заміж, якщо ніхто не знайде – ще дівуватиме рік. Це не є християнським святом. Воно походить від язичництва і досі побутує, як свято розваг. 

Купала або Купайла зазвичай зустрічали у день літнього сонцестояння. З приходом християнства на землі України, свято все одно залишилося і отримало назву Івана Купала. Традиційно головними героями свята є міфічні боги Купайло та Марена. На честь них плетуть їхні опудала та символічно спалюють їх або пускають по воді. Купайло вважається повелителем краси, молодості, шлюбу та врожаю. А Марена або Мара – богиня смерті, яку теж намагаються задобрити.

 У цю ніч існує повір’я, що всі зібрані трави мають неймовірну цілющу силу. Взагалі це свято створене для молоді та неодружених. Цієї ночі вони ворожать, співають, танцюють та прикликають своє кохання. Одружені теж можуть бути присутніми, але у більшості святкувань участі не беруть. Вранці необхідно обов’язково скупатися у водоймі – це подарує зцілення та нові сили. 

Ось кілька традиційних ворожінь у ніч на Івана Купала:

Необхідно взяти скільки гілок папороті, скільки у вас шанувальників. На кожну загадуєте ім’я молодої людини. Щоб нічого не переплутати, придумайте відмітні знаки для кожної: підійдуть, наприклад, різнокольорові нитки. Заходьте в річку, притискуєте гілочки на дно і різко відпускаєте. Той шанувальник, чия гілочка спливла першою, і є ваш суджений.

Існує також повір’я, що якщо на захід сонця зібрати сім різних квітів і покласти до себе під подушку, то в ніч на Івана Купала присниться віщий сон.

Можна спробувати і ворожіння на воді: увечері потрібно набрати в миску води, загадати бажання, пошепки проговорити його і кинути у воду невеликий камінчик. Тепер потрібно порахувати кола на воді. Якщо їх число парне – бажання збудеться, якщо непарне – то ні.

Також увечері, на заході сонця, дівчата плетуть вінки з лісових і польових квітів. Після чого вони, загадавши бажання, опускають їх в озеро чи річку і якщо вінок поплив далеко, тоді бажання обов’язково збудеться, але якщо вінок через нетривалий час пристав до берега недалеко від місця, де його опустили в воду – прийдеться чекати до наступного року, щоб знову випробувати свою долю.

Чого не можна робити цієї ночі

За народними повір’ями на Івана Купала прокидається всяка лісова нечисть, тому в цю ніч не можна спати.

Крім сну, є й інші заборони. В ніч з 6 на 7 липня від води слід триматися подалі вагітним, дітям та старим. Водяна нечисть може нашкодити слабким організмам цих людей.

Щоб родина не збідніла, її членам на Івана Купала краще нічого не віддавати, не продавати і не позичати. А якщо людина знайде на дорозі гроші – навіть велику суму – їй ні в якому разі не можна їх брати.

Жінкам не можна відзначити Івана Купала і не побувати біля вечірнього багаття – так роблять тільки відьми.

Нагадаємо, у Полтаві святкування купальського дійства відбудеться на пляжі Шевченківського району міста.

Стрічка новин