В Україні запрацював другий етап медичної реформи

«Гроші ходять за пацієнтом» – саме за таким принципом тепер працюють медичні працівники. Підписав декларацію – отримав кошти. Що змінилось у роботі лікарів та з якими нововведеннями зіштовхнулись пацієнти, розбиралась наша Ірина Щербак.

1-го липня по всій території України стартував другий етап медичної реформи. Відтепер медики працюють за принципом «гроші ходять за пацієнтом». Тобто, заробітна плата лікарів залежатиме від кількості осіб, з якими вони підписали декларацію, а кошти за їх роботу тепер будуть надходити з Національної служби здоров’я, з якою медичний заклад має підписати відповідний договір.

Світлана Левченко, головний лікар Центру ПМСД №2 

- Раніше лікувальний заклад отримував кошти через субвенцію Міністерства охорони здоров’я. Тепер ми отримуємо кошти з Національної служби здоров’я України, згідно зелених та червоних реєстрів.

Для того, щоб укласти договір з Національною службою здоров’я, у медичному закладі мають бути наступні послуги: 

- можливість записуватись до прийом по телефону;

- можливість брати всі аналізи, передбачені переліком послуг, на місці;

- та робота з електронною системою охорони здоров’я. 

Полтавські центри первинної медико-санітарної допомоги відповідають цим вимогам, зазначають спеціалісти. Тому всі заклади підписали угоди, і 1 липня працюють за новим принципом. 

Світлана Левченко, головний лікар Центру ПМСД №2 

- Загалом по Полтаві підписано більше 115 тисяч декларацій, у нашому закладі підписано 38 тисяч декларацій, що складає 35% відсотків від населення міста Полтава.

Крім того, згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я України №504,  змінився і перелік послуг, котрі мають надавати сімейні лікарі. Лариса Сердюк працює в центрі первинної медико-санітарної допомоги №2. Лікарка розповідає: з новим переліком її можливості розширились.

Лариса Сердюк, сімейний лікар Центру ПМСД №2

- Згідно 504 наказу, перелік послуг, який ми надаємо, – це огляд хворого повністю, супровід хворого з хронічними захворюваннями, супровід онкологічних хворих, надання паліативної допомоги, виписка знеболюючих препаратів. Ну і при необхідності направляємо на вторинну ланку.

З Ларисою Сердюк наразі підписали декларації 920 пацієнтів, одна з них – Ольга Кацюба з села Горбанівка, що під Полтавою. Жінка розповідає: нові правила прийому є досить зручними для пацієнтів.

Ольга Кацюба, підписала декларацію з сімейним лікарем

- Можна зателефонувати, завжди запишуть по телефону, мені дуже подобається ця поліклініка, тому я обрала її собі. Зараз можна заключати не за пропискою, я вибрала цей лікувальний заклад.

А що ж робити полтавцям, котрі ще шукають свого сімейного лікаря? Чи зможуть такі пацієнти обслуговуватись в медичних закладах? Фахівці закликають їх не хвилюватися, адже підписати декларацію з лікарем можна до кінця цього року. Проте, додають, варто поспішити, адже кількість вільних місць обмежена.

Стрічка новин